31. 10. 2013.

Bošnjaka više nego prije rata!?

Bosna i Hercegovina ima 3,8 miliona stanovnika, od čega je 54 odsto Bošnjaka, objavili su federalni mediji, pozivajući se na izvore u nevladinim organizacijama!


Predsjednik Bošnjačkog pokreta Sejfudin Tokić juče je saopštio da je taj procenat tačan, ističući da je riječ o podacima koje je dobio od oko 2.000 posmatrača i aktivista popisnog procesa!

Iako je riječ o potpuno nezvaničnim procjenama, koje nemaju nikakve veze sa nadležnim institucijama za provođenje popisa, podatak od 54 odsto izazvao je veliki interes javnosti, naročito zbog toga što je ta cifra samo za jedan procenat manja od famoznih 55 odsto, koliko su priželjkivali Tokić i ekipa okupljena u koaliciji "Bitno je biti Bošnjak", poručujući da će to biti dovoljno da BiH bude proglašena nacionalnom državom Bošnjaka.

Ako bi se procenti pretvorili u brojke, ispada da Bošnjaka u BiH trenutno ima nešto više od dva miliona, što je, vjerovali ili ne, za oko 100.000 više nego što je bilo muslimana na popisu 1991. godine.

Već nekoliko dana mediji u celoj BiH objavljuju neke nezvanične rezultate popisa i svi se slažu u jednom - da u BiH živi oko 3,8 miliona stanovnika, što su pojedini demografi već doveli u pitanje. Ako bi se taj, kao i podatak o 54 odsto Bošnjaka uzeli kao tačni, a njima dodale i procene iz hrvatskih delova BiH da je Hrvata popisano oko 560.000, onda se prostom računicom izvodi zaključak da u zemlji ima oko 1,3 miliona Srba i pripadnika ostalih zajedno.
  
Vjerodostojnost na niskom nivou

- Ako je Bošnjaka dva miliona, a Hrvata 560.000, onda Srba i ostalih ima oko 1,3 miliona. Niko još ne smije da se usudi da iznese procjene o broju ostalih, ali, po svemu sudeći, Srba ne bi trebalo da bude više od 1,1 milion. Međutim, vjerodostojnost svih ovih podataka je na vrlo niskom nivou, jer obrada popisnica još nije ni počela. Očigledno je da se poseže za izbacivanjem procjena samo za političke svrhe i sada ih već svako tumači kako mu odgovara - kaže izvor Pressa RS blizak nadležnim institucijama za provođenje popisa.


Kako stvari stoje, objavljivanje procjene o 54 odsto Bošnjaka režirano je u kuhinji koju kontroliše Sejfudin Tokić. U tom smislu treba posmatrati i njegovu jučerašnju izjavu da su pokušaji raslojavanja, zbunjivanja i onemogućavanja popisivanja Bošnjaka završili neuspjehom. Po Tokiću, u RS se 17 odsto građana izjasnilo kao Bošnjaci. 
- U narednom popisnom procesu predstavnici bošnjačkog naroda imaju obavezu permanentnog praćenja procesa obrade popisnog materijala, u popisnom centru u Istočnom Sarajevu, kako ne bi došlo do manipulacija u brojanju, odnosno smanjivanja broja Bošnjaka. Rezultati popisa koje predviđamo omogućiće još u većoj mjeri afirmaciju BiH kao matice Bošnjaka, ma gde oni živeli - izjavio je Tokić.
Ustav iznad brojeva

Predsjednik Srpskog demokratskog foruma Slobodan Nagradić kaže za Press RS da prave muke sa popisom tek počinju i da će BiH, umjesto da reši krupan problem, upasti u nove, još veće teškoće.

- Ako je tačno da Bošnjaka ima 54 odsto, to će izazvati reakcije na drugoj i trećoj strani, a to će dovesti do novih sukoba, zbog čega neće biti ni stabilnosti ni ekonomskog razvoja. To je najnegativnija posljedica istrčavanja sa rezultatima pre nego što ih objave nadležne institucije. Verujem da je to istrčavanje jedna vrsta ispipavanja političkog pulsa na svim stranama. Mora se znati da je BiH država tri ravnopravna naroda bez obzira na to koliko kojeg ima, ali mogu pretpostaviti da će Bošnjaci razviti silnu aktivnost ne bi li BiH proglasili dominanto bošnjačkom državom. Ipak, ako se poštuje ustav, nije važno da li ih je 44 ili 54 odsto - kaže Nagradić.

On naglašava da postoji još jedna nelogična stvar u vezi sa procentom od 54 odsto - to da on pokazuje da Bošnjaci nisu imali nikakve gubitke u ratu.

Oni do podne pričaju priču o genocidu, a posle podne da ih je više od polovine u zemlji. To rade u silnoj želji da BiH bude unitarna i da oni dobiju status kakav imaju Srbi u Srbiji. Oni su se za ovih 20 godina navikli da žive na račun priče da su žrtve, dok istovremeno tvrde da ih je najviše izbeglo u treće zemlje. Međutim, ne može se istovremeno biti i pokojnik, živeti u trećoj zemlji i biti popisan. Zato, ovaj procenat nije ništa novo nego pokušaj da se živi na račun još jedne laži. Moraju da se sačekaju zvanični rezultati - zaključuje Nagradić.

Zvanični rezultati tek u januaru?
 
U institucijama nadležnim za provođenje popisa ne žele da govore ni o kakvim rezultatima sve dok proces obrade popisnica ne bude završen. Sljedeća aktivnost koja sledi je kontrolni popis koji će trajati od 2. do 10. novembra. Riječ je o svojevrsnoj kontroli kvaliteta popisa koja će biti obavljena na uzorku od oko 50.000 građana. Kako stvari stoje, Agencija za statistiku BiH neće objaviti preliminarne rezultate pre sredine januara, što će otvoriti dvoipomjesečni prostor za žestoke političke sukobe na osnovu nezvaničnih procjena.

Dodik:Nama Turska pravi ogromne probleme u BiH



Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Beogradu da je predsjednika Srbije Tomislava Nikolića i članove Savjeta za saradnju Srpske i Srbije obavijestio da situacija u BiH uopšte nije dobra i naglasio da Srpska nije doprinijela tome.Dodik je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Nikolićem,nakon sjednice Savjeta za saradnju Srpske i Srbije,naglasio da je Srbija,kao potpisnik Dejtonskog sporazuma, doprinijela da se situacija u BiH stabilizuje, ocjenjujući da Beograd kontinuirano vodi pažljivo izbalansiranu politiku prema BiH.
On je istakao da Srpska želi afirmaciju svojih prava unutar BiH i traži reviziju ovlaštenja koja je međunarodna zajednica od potpisivanja Dejtonskog sporazuma naovamo neovlašteno prenijela na BiH.
"Mi smo protiv političkog nasilja, jer to utiče na poziciju Srpske. Srpska je zaustavljena na evropskom putu, jer je neefikasna politika u Sarajevu", poručio je Dodik.
Komentarišući nedavnu izjavu turskog pemijera Redžepa Tajipa Erdogana da je Kosovo Turska, a Turska Kosovo, predsjednik Srpske je naglasio da Erdogan nema neograničeno pravo da se miješa u politike na Balkanu.
"Nama Turska pravi ogromne probleme u BiH. Ona nema neograničeno pravo da se miješa", istakao je predsjednik Dodik.
Na pitanje zašto Srpska ne učestvuje na sastanku lidera pet političkih partija iz Federacije BiH sa evropskim komesarom Štefanom Fileom u Budimpešti, Dodik je rekao da ovaj sastanak potvrđuje da problem u EU integracijama leži u Sarajevu, a da Srpska vodi proaktivnu politiku u tom smjeru.

Kako Muslimani manipulišu rezultatima popisa u BiH



Na osnovu podataka „nevladinih organizacija, odnosno 2.000 posmatrača i aktivista čiji su predstavnici tokom popisa pratili rad popisivača“, lansirana je priča o 54% „Bošnjaka“.
„Informaciju“ su očas prenijeli i mediji u RS, pozivajući se na nju kao činjenicu. A niko da radi novinarski posao i postavi odgovarajuća pitanja.
Na primjer: ako je zagarantovana anonimnost i privatnost popisa (a po zakonu jeste), otkud onda nekakvi „posmatrači“ i „aktivisti“ koji su ga navodno pratili? Jesu li to možda ovi nevladnici imali pristup popisnicama, ili im je neko od službenika zaduženih za popis otkrio podatke? I jedno i drugo su krivična djela - ako je to ikome još bitno, a trebalo bi da bude.
I otkud da ti anonimni nevladnici baš TV1 „procure“ te navodne činjenice? Najblaže rečeno, to stvara sumnju u njihovu vjerodostojnost. Ali jok, „vijest“ se prenosi bez pitanja, bez komentara, bez razmišljanja.
Komentarišu se jedino brojke, za koje se pretpostavlja da su tačne (a zašto?). Uglavnom kako veliki broj „Bošnjaka“ (objasniću začas zašto pod navodnicima) obara tezu o genocidu u BiH i dokazuje da je u RS sproveden povratak (za razliku od Federacije). Čak i da su navedene cifre tačne, time se promašuje suština pokušaja manipulacije popisom.
Nju je angloameričkoj agenciji Rojters krajem septembra otvoreno obrazložio Sejfudin Tokić, predstavljen kao „lider kampanje da se Muslimani izjasne kao Bošnjaci“. Evo šta je Tokić izjavio za Rojters: „Ako nas ima više od 50 odsto, Bosna će biti nacionalna država Bošnjaka i bićemo dominantni nad druga dva naroda“. (izvor)
Možda su neki zaboravili, ali upravo zbog te priče o dominaciji (pod maskom „građanske države“) se i vodio rat u BiH. Koji je, podsjetiću - jer je očigledno potrebno - okončan tako što je u Dejtonu priznata Srpska, a ostatak zemlje konstituisan kao federacija kako bi se obezbijedila ravnopravnost Hrvata i Muslimana. Sad znamo i zašto to nije funkcionisalo u praksi.
Mala digresija ovde: pokušaj da se ne samo stanovnicima BiH, već svim muslimanima na prostoru nekadašnje Jugoslavije koji nisu Albanci ili Turci, prišije etiketa „Bošnjak“ je prvo čista politička manipulacija, a drugo uvreda. Naime, boš (boş) na turskom znači prazan, ništavan, tako da „Bošnjak“ ispada „ništarija“ ili „nikogović“. Zato je uzdržavanje od upotrebe ovog termina stvar kako istinoljubivosti, tako i elementarne pristojnosti.
Budući da ostali „bošnjački“ prvaci nisu demantovali Tokićev navod, ispada da je forsiranje priče o „Bošnjacima“ kao natpolovičnoj većini u BiH u funkciji nametanja koncepta BiH kao nacionalne države te zajednice. A to apsolutno krši ne samo ljudska i građanska prava ostalih autohtonih stanovnika BiH, već i Dejtonski mirovni sporazum i postojeći ustavno-pravni poredak. Kako niko time da se pozabavi?
Posebno je pitanje da li će rezultati popisa - konačni, ne navodni - biti prihvaćeni u Eurostatu, pogotovo ako se ustanovi da su popisivani fiktivni ljudi koji Bosne godinama vidjeli nisu, a uredno se vode u evropskim i američkim knjigama (tamošnji popisi su završeni 2010. i 2011.). Ukoliko Eurostat odbije da verifikuje popis zbog pronađenih nepravilnosti, šta onda? Ili ako ga verifikuje uprkos nepravilnostima, jer je to u političkom interesu moćnih? O tome ni riječi, već samo o dubioznim brojkama.

U SAMO 4 NEDJELJE: Pila je 3 litra vode dnevno zbog glavobolje i loše probave, a rezultat je bio zadivljujući!



Sara Smit, 42-godišnja Britanka i majka dvoje djece, imala je svakodnevne glavobolje i lošu probavu.
Nakon preporuke ljekara, odlučila se na eksperiment, prilikom koga je tokom 28 dana pila tri litre vode dnevno. Rezultati su bili nevjerovatni!
Nakon što su je godinama mučile glavobolje i loša probava, neurolog i nutricionista savjetovali su joj da počne piti tri litre vode dnevno kako bi tijelo bolje funkcionisalo.
Sara je dan obično započinjala šoljicom čaja, a vodu bi popila uz ručak i večeru – u prosjeku litar dnevno.
Kad je vidjela podatak da svaka peta žena ne unosi dovoljno vode u organizam, odlučila je da napravi eksperiment i tokom četiri nedjelje unosi preporučenu količinu kako bi vidjela šta će se dogoditi. Svoje iskustvo je opisala Daily Mailu.
Tri litre vode zvuče jako puno, zato se posavjetovala s ljekarom opšte prakse kako naglo povećanje unosa vode ne bi ostavilo zdravstvene posljedice.
Ohrabrio ju je preporukom da jednu litru popije ujutru, jednu u poslijepodnevnim satima i jednu uveče.
- Vaši bubrezi, koji filtriraju otpadne stvari iz krvi prije nego što ih pretvore u mokraću, brzo će osjetiti korist od ovog eksperimenta - rekao joj je doktor.
Cio je eksperiment pratilo i fotografisanje iz nedjelje u nedjelju. Na početku je, priznaje, izgledala kao da ima 52 godine, dakle 10 godina više. Imala je tamne kolutove oko očiju, zbog čega je izgledala iscrpljeno, istaknute bore, crvene mrlje, koža je bila bez sjaja.
- Izgledala sam mrtvo - piše Sara.
Čak su joj i usne bile smežurane, što je klasičan znak loše hidratacije. Svaki sistem i funkcije u našem tijelu zavise o vodi. Ona ispira toksine iz vitalnih organa, prenosi hranjive stvari do stanica, osigurava vlažnu okolinu za uši, nos i grlo, izbacuje otpad.
Ne unositi dovoljno vode znači oslabiti organizam. Zato je odlučila 28 dana da pije tri litre vode dnevno, i rezultat je bio zapanjujuć.



Osjećala se bolje već nakon prve nedjelje
Već pri kraju druge nedjelje primjetila je da nedjelju dana nije imala glavobolje i da joj je probava radila mnogo bolje.
Nakon četiri nedelje eksperimenta, njeno je lice izgledalo potpuno drugačije.
Izgledala je kao druga žena. Tamni kolutovi oko očiju su potpuno nestali, kao i crvenilo. Koža joj je postala glatka gotovo kao kad je bila dijete.
Transformacija je bila zadivljujuća
Takođe se osjećala zdravije, poletnije i mršavije, što je nevjerovatno jer nije ništa promijenila u svojoj rutini osim količine vode koju je unosila.
Nije se odrekla ni provoda i pokoje kapljice alkohola, ali je pritom pila i dovoljno vode i ujutru se budila svježa.
Sara savjetuje da svaka žena učini isto – pije tri litre vode dnevno i vidi šta će se dogoditi!
Naravno, prije toga posavetujte se s ljekarom.

POGIBIJA PADOBRANACA U ZALUŽANIMA: Utvrđeno da se nije radilo o nesrećnom slučaju niti krivici pilota



Snježana Petković, tužilac u čijoj nadležnosti je bila istraga avionske tragedije u Zalužanima, izjavila je danas da je banjalučko Okružno tužilaštvo nakon višemjesečne istrage utvrdilo da postoji krivična odgovornost u slučaju pogibije pet mladih Banjalučana u maju prošle godine.
Petkovićeva je objasnila da je po prikupljanju brojnih materijalnih dokaza, među kojima je bilo više vještačenja, utvrdila da se nije radilo o nesrećnom slučaju niti o krivici pilota.
"Kada sam utvrdila da postoji nečija krivična odgovornost, odlučeno je da predmet ustupimo dalje Tužilaštvu BiH, koje po zakonu ima nadležnost nad avionskim nesrećama", navela je Petkovićeva.
Ona je dodala da se radi o jako komplikovanom predmetu, te da je to i glavni razlog zašto je istraga trajala toliko dugo.
"Utvrđivali smo da li se radi o nesreći, da li je pogriješio pilot, da li ima osumnjičenih, odnosno da li će neko biti krivično gonjen", objasnila je Petkovićeva.
Sa druge strane, Duško Grmuša, koji je u vrijeme pada aviona bio predsjednik Padobranskog kluba "Banjaluka", čijih je pet članova izgubilo život, kaže da mu je sve, što se tiče dosadašnje istrage, u potpunosti sumnjivo. Upitan kako komentariše to što je istragom utvrđena nečija krivična odgovornost, on kaže da nije uznemiren.
"Nemam nijednog razloga za uznemirenost. To je, nažalost, jedna nesreća i tako će biti i utvrđeno", ističe Grmuša.
Podsjetimo, Okružno tužilaštvo Banjaluka je utvrdilo da nije nadležno za istragu u ovom predmetu, te ga je proslijedilo Tužilaštvu BiH, što pojedini pravnici ocjenjuju pogrešnim. Faruk Balijagić, pravni ekspert, tvrdi da je čista izmišljotina da su avionske nesreće u nadležnosti Tužilaštva BiH.
"Decidno je navedeno koja su to krivična djela u nadležnosti Tužilaštva BiH, a to zasigurno nisu avionske nesreće. Jedino što se prepliće s entitetskim tužilaštvima i Tužilaštvom BiH jeste organizovani kriminal", naveo je Balijagić.
Objašnjava da avionska tragedija koja se dogodila u Zalužanima nema nikakav međunarodni karakter.
"Čak i da ima ove elemente, posljedice su nastale na teritoriji RS i prema tome nadležnost u vođenju istrage je na Okružnom tužilaštvu Banjaluka", zaključio je Balijagić.
Ipak, Okružno tužilaštvo Banjaluka predmet je proslijedilo Tužilaštvu BiH, iz kojeg detalje ne iznose, a uz to i dalje nije jasno kada će sarajevski Fakultet za saobraćaj i komunikacije da dobije preostali novac za vještačenje koje vrši. Naime, vještačenje košta ukupno 38.000 maraka, a Okružno tužilaštvo Banjaluka je kao predujam isplatilo tek 9.000.
"Preostao nam je još fizički uvid u dijelove motora aviona. Obaviješteni smo od tužiteljice iz Banjaluke da je slučaj upućen državnom tužiteljstvu, odakle nas nisu ni kontaktirali. Kako će to ići dalje, ja ne znam", ističe Samir Čaušević, dekan Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Sarajevo.
Upitan hoće li, nakon što vještačenje završe, rezultate predati nadležnom tužilaštvu prije nego što dobiju preostali novac, on daje jasan odgovor.
"Nećemo, zašto bismo to radili? Imate angažman, odgovoran posao i dajete materijale gdje ćete ići sutra po sudu, a da ne budete plaćeni za to. Neće niko da pristane na to", odgovara Čaušević.
Najteže je u svemu, sigurno, roditeljima pokojnih Alena Crnalića (24), Nemanje Goronje (32), Stefana Karanovića (24), Nikole Stevića i Srđana Kosića, koji pravdu čekaju već 17 mjeseci.