16. 8. 2013.

Honkong: Spektakularna pljačka, odneli 1,29 miliona dolara

Maskirani pljačkaši su jutros za samo nekoliko minuta uspeli da opljačkaju radnju sa luksuznim satovima i odnesu plen vredan 1,29 miliona dolara
HONGKONG - Maskirani pljačkaši su jutros u Hong Kongu za samo nekoliko minuta uspeli da opljačkaju jednu radnju sa luksuznim satovima i odnesu plen vredan 1,29 miliona dolara, saopštila je tamošnja policija.
Trojica pljačkaša su uspeli da ukradu oko 240 luksuznih satova tako što su pomoću čekića razbili staklena vrata prodavnice u 6:30 sati ujutro po lokalnom vremenu, prenela je agencija AFP.
"Verujemo da su pljačkaši profesionalci zato što se čitav incident odigrao u samo tri minuta", izjavio je policijski inspektor Ma Kai-keung.
Lopovi su sa lica mesta pobegli u sivom kombiju koji ih je čekao iza ugla. Još niko nije uhapšen u vezi ove pljačke.
U Hong Kongu su pljačke prodavnica luksuznih satova veoma retke, budući da je u tom gradu sa sedam miliona stanovnika prošle godine zabeležena samo jedna takva pljačka, prema ukupno 76.000 prijavljenih slučajeva pljačke.

Policija sprečila tuču navijača Srbije i Hrvatske u Vukovaru!

U poluvremenu košarkaške utakmice veći broj srpskih navijača pokušao je da izađe sa tribina kako bi se sukobili sa pedesetak hrvatskih navijača koji su bili na terasi obližnjeg kafića
Interventna jedincia vukovarske policije sprečila je popodne fizički sukob hrvatskih i srpskih navijača, koji prisustvuju utakmicama Evropskog provenstva za košarkašice do 18 godina, na kojem učestvuje i reprezentacija Srbije, javili su zagrebački mediji.
U Vukovaru se igra EP za košarkašice do 18 godina na kojem nastupa i reprezentacija Srbije koja je danas igrala protiv Potugala, a i ovaj put, kao i dan ranije protiv Grčke bodriti ih je došlo dvestotinjak mlađih navijača, uglavnom Srba iz Vukovara i njegove okolice.
U poluvremenu utakmice veći broj srpskih navijača pokušao je da izađe sa tribina kako bi se sukobili sa pedesetak hrvatskih navijača koji su bili na terasi kafića nasuprot sportske dvorane, a policija ih je u tome sprečila i privela.
Policija je po završetku utakmice napravila živi zid između hrvatskih i srpskih navijača, koji su se u koloni udaljili u smeru Borova Sela, tako da je došlo samo do verbalnog sukoba.
U dvorani, u kojoj se igra prvenstvo, u četvrtak, su srpski navijači izvesili i zastavu Srbije sa ćiriličnim natpisom Vukovar, zbog čega policija protiv jednog mladića podnela prekršajnu prijavu.
Zbog tog incidenta navijačima Srbije danas nije bilo dopušteno unošelje srpskih zastava. 

Inače, košarkašice su osigurale plasman u drugu fazu pobedom u drugom kolu grupe C protiv Portugalije sa 54:45 (12:13, 16:4, 5:18, 21:10).
Izabranice selektora Zorana Kovačića posle današnjeg uspeha i startne pobede protiv Grčke (65:52) vodeće su na tabeli, a sutra će se protiv Švedske boriti da prenesu maksimalna četiri boda, čime bi znatno olakšale put prema četvrtfinalu.
Srpske juniorke su dosta oscilirale na meču protiv Portugalki. Olako su ispustile prednost od 13 poena posle prvog poluvrmena, bile u zaostatku na startu poslednje četvrtine, ali su odličnom igrom u samoj završnici ipak uspele da slome otpor rivala i zabeleže drugu pobedu zaredom.
Najzaslužnije za novi uspeh bile su Crvendakić sa 22 i Mandić za 14 poena, dok je kod Portugalki Fereira ubacila 11.
U poslednjem trećem kolu Srbija i Švedska sastaju se sutra od 16 sati.
"Silno smo se namučili da dođemo do pobede. Zaista ne znam razlog zbog čega se, sasvim nepotrebno, strah uvukao u naše redove i zbog čega smo olako ispustili prednost od 11 poena prednosti iz prvog poluvremena. Dosta smo grešili, imali loše procente šuta, a problem nam je predstavljala i činjenica što je Dragana Stanković već u prvoj četvrtini zaradila tri lične greške", rekao je Kovačić za sajt nacionalnog saveza.
On je dodao da je Srbija ipak zasluženo stigla do trijumfa, pre svega zahvaljujući razlici u kvalitetu i mnogo većem iskustvu.
"Ponovo smo imali ogromnu podršku naših navijaca u Vukovaru, koji će nam dosta značiti i u sutrašnjem meču protiv selekcije Švedske, gde ćemo učiniti sve da pobedimo i prenesemo četiri boda u drugu fazu šampionata", istakao je Kovačić.

Dalmatinci proklinju EU i dozivaju Bosance

Očito je bilo mnogo istine u pričama koje su kolale početkom turističke sezone, kada su u šali hrvatski ugostitelji nudili 100 eura nagrade onome ko na plaži nađe Bosanca.
Ekipa "Dnevnog avaza" obišla je jučer neke popularne jadranske destinacije i uvjerila se u priče o propaloj sezoni. Nigdje na plaži nismo zatekli prosječnu, radničku porodicu, bosanskohercegovačku, dakako, kako je na plaži postavila ručak.
Ulaskom u Evropsku uniju Hrvatska je evidentno izgubila mnogo bh. turista, bez kojih su jadranske plaže potpuno puste. Pooštrene kontrole na granicama, poskupljenje svih prehrambenih artikala i smještaja rezultirali su time da neki od najpopularnijih turističkih gradića djeluju sablasno.
Na jednoj od najpopularnijih i najživljih lokacija na Jadranu, Makarskoj, jučer je bilo mrtvo. Razlog tome, tvrdi konobar iz kafeu uz samu plažu, jeste taj što „nema Bosanaca".
Rijetki Bosanci koje smo zatekli jesu najmlađi članovi porodice Heco, koji su bili najbučniji na plaži u Makarskoj. Igrali su "prozive" i skakali u vodu. Salih Heco kazao nam je da su u Makarskoj već deset dana i da se dobro provode.
- Ovdje dolazimo već nekoliko godina, a planiramo ostati do nedjelje. Super nam je - kazao nam je Heco.
U Maloj Dubi, pored Živogošća, trgovkinja Anica rekla nam je da nema mnogo bh. građana u ovom mjestu. Čekamo ih, veli, "valjda će doći poslije ramazana".
- Turista je svakako manje nego prethodnih godina. Skočila nam je Evropska unija, izgleda, na nos. Sve je poskupjelo, a u besparici koja vlada malo je onih koji si mogu priuštiti skupo ljetovanje - kazala nam je Anica.
U Drveniku smo zatekli najveći broj turista iz BiH. Svaka peta porodica na plaži čitala je "Avaz". Među njima bio je i, kako nam se predstavio, Senči iz Gradačca, koji je s porodicom došao u ovo mjesto "zato što je tu navikao".
- Svake godine dolazim ovdje, tako i ove. Sve je stvar navike. Nisam primijetio da su cijene nešto posebno porasle. Možda je smještaj malo skuplji nego prošle godine - govori Senči.
Sličnog je mišljenja i mladi bračni par iz Sarajeva, koji je s dvoje mališana odmor odlučio provesti u Drveniku.
- Sve je poskupjelo u odnosu na pretprošlu godinu, kada smo, također, bili ovdje. Nema nikakvog zabavnog sadržaja za odrasle - naveo je u izjavi za "Avaz" Elemedin Nuhić.
Cijene noćenja, kako su nam kazali vlasnici privatnih smještaja u Drveniku, iznose od 15 do 20 eura po osobi. Na tržnici u Maloj Dubi kilogram jabuka košta 15 kuna, grožđa od 16 do 20, breskve 20 kuna... Cijene parkinga po satu kreću se od sedam do deset kuna. Voda u piceriji u Gradcu košta devet, a mala pizza 30 kuna. Dakle, da je jeftino - nije.
Cijene u kafićima
Kafa - od 7 do 15 kuna
Sok - od 14 do 20 kuna
Voda - od 9 do 11 kuna
Pizza - od 30 do 70 kuna
Kapučino - od 10 do 20 kuna

Đilasova inicijativa: Samo punoletni u kafićima posle 23 sata

Gradonačelnik Dragan Đilas zvanično je uputio Ministarstvu trgovine inicijativu za izmenu i dopunu Zakona o zaštiti potrošača u delu koji se odnosi na ugostiteljske objekte. Po tom predlogu, mlađi od 18 godina neće smeti da borave u lokalima koji služe alkoholna pića nakon 23 časa.
                           Mlađi od 18 godina će moći u kafiće samo do 23 sata: Iz jednog od kafića



Ovaj propis neće važiti samo ako su maloletni u pratnji bar jednog roditelja ili staratelja.

Član Gradskog veća Milan Popović, potvrđuje za "Blic" da je ovo inicijativa gradonačelnika Dragana Đilasa.

- Inicijativu je pokrenuo gradonačelnik, kao posledicu svega što se dešava u noćnim časovima, a sa druge strane to je percepcija gradonačelnika kao roditelja i žitelja grada. Ta inicijativa, za koju se nadamo da neće imati političku opstrukciju, neće biti dovoljna ukoliko kompletna javnost, pre svega porodice, ne pruže apsolutnu podršku - kaže Popović.

On kaže da su njegovi prijatelji pozitivno reagovali na ovu inicijativu, čak i oni koji nisu roditelji.

- Stručnjaci mogu da govore o posledicama konzumiranja alkohola po zdravlje nacije, jer ako od 18-te godine konzumiraju alkohol, šta mogu da očekuju u 40-oj godini - kaže Popović.

On smatra da neće biti neprirodno da ugostitelji ne reaguju na ovu inicijativu.

Predloženi stav kao dopuna člana 26. trenutnog Zakona o zaštiti potrošača nalaže da istekom dozvoljenog vremena za boravak “objekat i pripadajući prostor moraju biti ispražnjeni od lica mlađih od 18 godina”.

U slučaju sumnje ugostitelja da je potrošač maloletan, on nije dužan da mu omogući pristup nakon 23 sata, ali ga može razuveriti dokumentima.

Nedavno u Beogradu je ponovo uvedena zabrana prodaje alkoholnih pića u trgovinskim radnjama posle 22 sata.

Islamisti zakazali proteste, Egipat na ivici rata

Islamisti zakazali su za danas nove proteste u Kairu, egipatska vojska raspoređuje snage oko vitalnih postrojenja. EU u ponedeljak o situaciji u Egiptu
KAIRO - Islamisti u Egiptu zakazali su za danas, posle molitve petkom, nove proteste u Kairu, egipatska vojska raspoređuje snage oko "vitalnih postrojenja," a međunarodna zajednica apeluje na sve strane u Egiptu da pokažu uzdržanost.
Svetski mediji ocenjuju da je Egipat na rubu građanskog rata i upozoravaju da bi krvavi sukobi u toj zemlji mogli da potraju godinama.
U četvrtak je tim povodom održana sednica Saveta bezbednosti UN (SB UN) a danas je iz kabineta visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost saopšteno da će se ministri spoljnih poslova EU sastati u ponedeljak, 19. avgusta kako bi razgovarali o krizi.
Ambasadorka Argentine, zemlje koja ovog meseca predsedava SB UN, Marija Kristina Perseval pozvala je sve strane u Egiptu na "maksimalnu uzdržanost".
Perseval je saopštila da Savet bezbednosti žali zbog poginulih u Kairu i poziva na okončanje nasilja i "nacionalno pomirenje".
Više od 600 ljudi ubijeno je kada su u sredu egipatske snage bezbednosti razbijale protestne kampove pristalica svrgnutog islamističkog predsednika Mohameda Morsija.
Francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel planiraju da danas u 13:00 časova razgovaraju telefonom o krizi u Egiptu, otkrili su francuski diplomatski izvori.
Oland je juče upozorio na opasnost od "građanskog rata" u Egiptu, a francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus je izjavio da eskalacija nasilja u Egiptu može da koristi radikalnim grupama i apelovao na strane u sukobu da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se smanjile tenzije.
SAD su upozorile su svoje građane da ne putuju u Egipat, a da oni koji su već tamo napuste zemlju.
Takođe, posebno se upozoravaju žene da ne prilaze protestnim okupljanjima zbog opasnosti da budu seksualno napastvovane.
Nemačka je proširila upozorenje turistima za putovanje za Egipat, tako da se ono sada odnosi i na letovališta na Crvenom moru a ministar inostranih poslova Austrije Mihael Sspindeleger najavio je da će dva službenika njegovog ministarstva biti upućena u turističke centre Šarm el Šejk i Hurgadu kako bi procenili bezbednosno stanje.
Posle procene službenika biće odlučeno da li će se upozorenje na putovanje u Egipat proširiti i na te regione.
Egipatske vlasti su saopštile da bi izjava američkog predsednika Baraka Obame kojom osuđuje nasilje vojske prema islamistima mogla da "ohrabri nasilne naoružane grupacije".
"Predsedništvo strahuje da bi izjave koje nisu bazirane na činjenicama mogle da ohrabre nasilne naoružane grupacije", navodi se u reagovanju na jučerašnju Obaminu osudu nasilja u Egiptu.
Vlada u Kairu je dodala da "ceni zabrinutost SAD u vezi situacije u Egiptu, ali želi da razjasni da je Egipat suočen sa terorističkim delovanjem usmerenim protiv državnih institucija i infrastrukture od ključne važnosti".
SRBI I DALJE PUTUJU U EGIPAT
Posle najnovije eskalacije nasilja u Egiptu, u Srbiji se nije povećao broj otkazanih aranžmana za letovanje u toj zemlji, izjavio je za Tanjug direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA, Aleksandar Seničić.
Otkazuje se od 10 do 15 odsto uplaćenih aranžmana, što je prosek od kada su nemiri uopšte počeli, precizirao je on i dodao da šest agencija u Srbiji, članica Jute, organizuju letovanja u Egiptu.
U Egiptu, u ovom trenutku, prema njegovim rečima boravi između 650 i 700 turista iz Srbije i oko 50.000 iz drugih zemalja. U slučaju da se situacija pogorša, postoji plan evakuacije.

Dodik: Ne postoji konsenzus o "bosanskom" jeziku

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da u BiH ne postoji konsenzus o "bosanskom" jeziku i da je insistiranje Bošnjaka na tome samo jedan u nizu pokušaja i težnji za centralizacijom BiH.
Dodik je, komentarišući tužbu koju je Sarajlija čiji su inicijali R.Š. podnio protiv Srpske zbog negiranja "bosanskog" jezika, rekao da su oni, koji žele da održe priču o centralizaciji svega i svačega, sada na dnevni red stavili jezik.
Tužba je uslijedila nakon što je Dodik rekao da ne postoji "bosanski" jezik, navodeći da reis Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović dezinformiše javnost, te naglasio da Bošnjaci imaju pravo na svoj jezik, ali da se on ne može nazivati "bosanskim" nego bošnjačkim i da obilježje jezika nosi obilježje naroda.
Predsjednik Republike Srpske izjavio je za "Glas Srpske" da je veliki muslimanski praznik iskorišćen da se pošalje loša poruka.
"Poštujem sve praznike koje Bošnjaci obilježavaju, ali neprimjereno je da reis govori o `bosanskom` jeziku u dane tih praznika, jer zna da o tome ne postoji konsenzus niti bilo kakav propis u BiH koji na to obavezuje. Zato sam iznio svoj stav o tome", istakao je Dodik.
On je dodao da je nemoguće da bilo šta u BiH nosi prefiks "bosanski", ako o tome nema konsenzusa.
"Oni samo tuže, a misle da će vještački Sud i Tužilaštvo BiH presuđivati onako kako oni očekuju", rekao je Dodik.
On je naglasio da Srpska neće prihvatiti "bosanski" jezik, jer on nije istorijski postojao, te naveo da je tu priču politički promovisao međunarodni faktor u momentu kada Srbi nisu bili uključeni u određene procese iz vremena raspada Jugoslavije.
SRNA

Hrvati u šoku: U sred Vukovara se orilo “Ovo je Srbija”!

Hrvatska javnost nalazi se u potpunom šoku.
Prvog dana Evropskog prvenstva u košarci za djevojke do 18 godina, koje se održava u Vukovaru i Vinkovcima prošlo je u znaku srpskih navijača, koji su svoje miljenice neprestano bodrili na tribinama, ali i provocirali domaćina prvenstva, piše Mozzart Sport.
Naime, oko stotinak srpskih navijača u dvorani u Vukovaru pojavilo se sa transparentom na kojem je ćiriličnim slovima bilo ispisano ime grada, da bi potom zapevali “Ovo je Srbija“, što je izazvalo bijes među hrvatskim navijačima.