21. 8. 2013.

'ZELENE BERETKE" PROTIV KONCERTA SRPSKIH FOLK PEVAČA U SARAJEVU

"Kralj Karađorđe" ne može da deli nagrade!

Veterani zloglasnih "Zelenih beretki", bošnjačke paravojne formacije koja se početkom građanskog rata u BiH "proslavila" terorističkim akcijama protiv golobradih mladića JNA i srpskih civila, zapretili su da će zabraniti održavanje muzičke manifestacije "Oskar-Zlatna kruna" u Sarajevu, jer će se, kako navode, tamo pojaviti i srpski folk pevači!
                                               SMETAJU IM SRBI I SA HALIDOM U PAKETU 
                                                    Veterani bošnjačke paravojne formacije

U ratnohuškačkom pamfletu prepunom mržnje, koji je Udruženje "Bosna-Zelene beretke" objavilo u većini federalnih medija, između ostalog se navodi da je "neprihvatljivo da se muzičke nagrade u Sarajevu dele srpskim pevačima", kao i da je "došlo vreme da neko u državi tome kaže - dosta"!
- Ne bi nas iznenadilo da se na toj manifestaciji pojavi i sam kralj Karađorđe (?) i uruči priznanja za one koji su podržavali i podržavaju režim Slobodana Miloševića i četničku agresiju na BiH. "Zelene beretke" će stati u odbranu bh. kulture i nećemo dopustiti da bude održana pomenuta manifestacija - poručuje ova organizacija.
Zatim prelaze na stvar, objašnjavajući šta očekuju od sarajevskih vlasti, da oni ne bi uzimali stvar u svoje ruke.
- Ovo je i poziv svim nadležnim telima da stave zabranu na održavanje ove manifestacije, kao što su to učinili s nastupima Marka Perkovića Tompsona. Moraju biti svesni da, ako dopuste da bude održana ova manifestacija, pobediće srpski šund, kič i primitivizam - navodi se u izuzetno "kulturno" sročenom saopštenju "Zelenih beretki" koje, kako se vidi u citiranim redovima, očigledno misle da je vožd Prvog srpskog ustanka protiv Turaka Đorđe Petrović još živ i da nosi titulu kralja!?
Usput rečeno, na manifestaciji "Oskar-Zlatna kruna", zakazanoj za 19. septembar u sarajevskoj dvorani "Skenderija", pored srpskih folk zvezda Darka Lazića, Milice Pavlović, Rade Manojlović i Goce Božinovske, trebalo bi da nastupaju i poznati bošnjački pevači, kao što su Halid Bešlić, Hanka Paldum, Enes Begović, Nihad Alibegović i brojni drugi.

PLEME MAČO-PIRO IZAŠLO IZ DŽUNGLE Glad ih naterala među ljude

Pripadnici plemena Mačo-Piro, jednog od najizolovanijih na planeti, izašli su iz peruanske džungle tražeći hranu, rekli su lokalni aktivisti.
Grupa pripadnika plemena stupila je u kontakt sa lokalnim seljacima i tražila banane, što je izazvalo tenzije.
Pleme, čijih pripadnika ima nekoliko stotina, do sada uopšte nije imalo kontakt sa spoljnim svetom. Aktivisti za ljudska prava kažu da su urbanizacija i seča šume potpuno suzili oblast u kojoj žive članovi ovog plemena.
Pleme Mačo-Piro jedno je od nekoliko koja su na vladinoj listi "ljudi sa kojima nije uspostavljen kontakt", a poslednje pojavljivanje u skorije vreme im je bilo u maju 2011. godne, posle dvodecenijske samoizolacije.
Vlada zabranjuje direktan kontakt jer imuni sistem pripadnika plemena nije dovoljno snažan da se odupre klicama koje nose drugi Peruanci.

Dodik: Krajnje vrijeme da Nato predoči istinu

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je u izjavi Srni da je krajnje vrijeme da Nato savez ovdašnjoj i svjetskoj javnosti predoči stvarnu istinu o događajima na sarajevskoj pijaci Markale, a ne "istinu" kreiranu za potrebe određenih političkih centara moći.
"Prije svega, zato što je taj bolan zločin na Markalama, koji je nerasvijetljen, a pripisan Srbima, bio povod za Nato bombardovanje Srpske i Srbije, kao i sankcije prema Srpskoj, što nam je nanijelo ogromnu štetu i nesagledive posljedice", istakao je predsjednik Dodik.
On je podsjetio da je sarajevska zvanična verzija Markala, koja nije proizvod istrage rađene na bazi opšteprihvaćenih standarda, i te kako uticala na negativnu sliku o Srbima i Republici Srpskoj, na stvaranje iskrivljene slike o karakteru rata u BiH i Srbima, koji su kroz drakonske presude okarakterisani kao zločinci za mnoga djela za koja nisu odgovorni.
Dodik je naglasio da Republika Srpska neće da preuzima krivicu na osnovu nedokazane istine
"Ako je svima stalo do istine i pravde i ako se svi kunu u nju, zašto Nato ne dozvoli da dođemo do stvarne istine, prezentujući javnosti svoja saznanja o Markalama. Taj potez bi bez sumnje mogao biti i prvi korak ka mijenjanju negativne slike o Nato savezu koja je stvarana svih ovih godina kod Srba, upravo zbog jednostrane politike koja je vođena prema Srbima kao dežurnim krivcima", naglasio je predsjednik Srpske.
On je ocijenio da je vraćanje povjerenja u Nato jedino moguće ukoliko ovaj multinacionalni savez pokaže neutralnost u vezi sa događajima iz posljednjeg rata.
Na konstataciju Srne da je i on sam u više navrata javno iznosio sumnju u sarajevski izvještaj da je za zločin na Markalama odgovorna Vojska Republike Srpske, Dodik je rekao da je njegova sumnja potkrijepljena izvještajima mnogih vještaka, balističara, koji su mu predočeni, a u kojima su, takođe, iznesene ozbiljne sumnje u priču da su Srbi odgovorni za Markale.
"Sumnje je svojevremeno iznio i general Unprofora /Luis/ Mekenzi, a kako vrijeme prolazi - pojavljuje se sve više sumnji u sarajevsku verziju događaja na Markalama. Jedna od takvih je i izjava norveškog profesora Ola Tunandera sa Instituta za mirovne studije u Oslu, koja govori da je i Nato znao da su za bombardovanje pijace Markale odgovorne snage Alije Izetbegovića", rekao je predsjednik Srpske.
SRNA

Ibrahimović igra za Republiku Srpsku protiv Srbije?


Novi selektor Republike Srpske Željko Buvač, inače pomoćnik Jirgena Klopa u Borusiji Dortmund, odlučio je da za prijateljsku utakmicu sa Srbijom pozove Zlatana Ibrahimovića! Buvač još nije razgovarao sa napadačem PSŽ-a, a na spisku će biti i Marko Marin iz Sevilje.

- Zlatan će biti u našim planovima ako ne bude imao obaveza u Švedskoj. Na početku ćemo napraviti prošireni spisak sa svim imenima koji su s naših prostora, a izgradili su karijere u inostranstvu. Naš plan je da u reprezentaciji Republike Srpske igraju velike zvezde, afirmisani igrači i talenti koji tek treba da se dokažu - istakao je Buvač, a prenosi Jutarnji list.

Republika Srspka i Srbija odmeriće snage u Banjaluci, a još nije poznat termin meča. 


(Foto: Beta/AP/Michel Euler)

Amerika bila spremna da Tita od Staljina brani nuklernim oružjem

Staljinov privatni rat sa Josipom Brozom Titom umalo nije prouzrokovao treći svjetski rat, navodi se u objavljenom dokumentu sa kojeg je američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) skinula oznaku tajnosti, javila je Radio-televizija Srbije.
Josip Broz Tito

U dokumentu koji je nazvan "Izbegavanje Armagedona", NSA navodi da je Staljin bio odlučan da po svaku cenu uništi Tita i "njegov otpadnički komunistički režim". Tito je povukao nekoliko poteza koji su razbesneli Staljina, a kap koja je prelila čašu bio je Grčki problem i Titova pomoć (oko 10.000 "dobrovoljaca"), komunistima koji su se borili u toj zemlji.

Staljin je Titu poslao pismo kritikujući "Grčku liniju", smatrajući da komunisti u Grčkoj nemaju nikakve šanse zato što Atinu podržavaju Sjedinjene Američke Države, "najmoćnija država na svetu". Pošto je Beograd odbio da popusti, Staljin je zahtevao oštru kaznu. Osim izbacivanja iz Informbiroa, Sovjeti su započeli zajedljivu propagandu proglašavajući Tita i njegovu vladu za "špijunske grupe", odane američkom i britanskom imperijalizmu.

U Sovjetskom bloku počele su "čistke" Titovih saveznika, a najtemeljnije u Mađarskoj, prvoj liniji uz jugoslovensku granicu. Na taj način počeo je "obavještajni rat epskih proporcija" između Jugoslavije i Sovjetskog saveza.

I Tito je nastojao da oslobodi svoj režim prosovjetskih elemenata, te je počeo čišćenje partije, vojske i tajne policije poznat kao "lov na izdajice" koje je nazivao "ibeovci", piše u dokumentu NSA, čiji autor i poreklo nisu poznati ali stoji i napomena da izneta mišljenja nisu i službeni stav Agencije.

Glavni udar iz Mađarske

U dokumentu se, potom opisuje propagandni rat između dvije države i partije i navodi da je vojna akcija Staljina delovala je kao realna opcija "pošto su subverzije i sabotaže propale". To su potvrdili i izvori koji se pominju u dokumentu. Jedan od njih je i mađarski dezerter general Bela Kiralj.

Prema njegovim rečima, Mađarska narodna armija trebalo je da probije jugoslovensku odbranu u Vojvodini. To bi otvorilo vrata ka Beogradu koji je trebalo da zauzmu sovjetske oklopne trupe.

Uništenje Jugoslavije je postalo glavni razlog postojanja "armija satelita" (vojske Jugoslaviji susednih država tzv. Istočnog bloka), a propaganda u tim državama bila je izuzetno jaka. Namera mađarske vojske, kako je objasnio general-pukovnik Mihalj Farkaš, bila je da se suprotstavi "agresiji titoističkih bandita protiv svete teritorije naše socijalističke otadžbine".

Sovjeti su uskoro oformili specijalne borbene jedinice, uključujući i tri internacionalne brigade u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, opasno preteći Beogradu. Visoke položaje u tim jedinicama zauzimali su jugoslovenski emigranti, a pogranični incidenti postali su veoma učestali.

Zapad počinje da se interesuje

To je doprinelo tome da se za sukob zainteresuje i Zapad. U avgustu 1950. godine procene CIA bile su da bi jugoslovenska armija imala šanse protiv trupa Rumunije, Mađarske i Bugarske. Međutim, prisustvo šest sovjetskih divizija u tim armijama, značilo bi poraz Jugoslavije.

Otuda je CIA zaključila da jugoslovenski otpor zavisi od stepena i brzine zapadne pomoći, a pojedini senatori su upozoravali da bi "sovjetski napad na Jugoslaviju lako mogao da predstavlja uvod u treći svjetski rat".

Kako bi spremile jugoslovensku vojsku za rat, Sjedinjene Države su stvorile šemu pomoći. U godini posle invazije na Koreju, Vašington je obezbjedio 77,5 miliona dolara pomoći za Beograd. Do sredine pedesetih godina, vojna pomoć je ukupno iznosila pola milijardi dolara.

U junu 1951. godine, general Koča Popović je posjetio Vašington radi zajedničkih vojnih planiranja. Na prvu loptu, pomoć Vašingtona Beogradu bila je neočekivana.
Pre razlaza sa Moskvom, radikalni režim u Beogradu bio je u zapadnim medijima ozačen kao sovjetski satelit broj jedan, a odnosi između Jugoslavije i SAD su bili napeti.

Ipak, zbog sovjetske prijetnje, stvari su se promjenile. U septembru 1951. godine obavještajna zajednica Sjedinjenih Država, već je označila Jugoslaviju kao vrijednu i pouzdanu branu od Sovjetskog Saveza.

Jugoslavija kao buduća NATO članica

Specijalni CIA projekti razvoja za 24 meseca računali su na Jugoslaviju kao buduću NATO članicu, uz Grčku, Tursku i Španiju, što bi bilo glavno pojačanje alijansi za eventualni rat protiv Sovjetskog bloka. Zaključeno je da je sovjetska invazija na Jugoslaviju veoma verovatna i da bi mogla uskoro da se ostvari. Iz NATO perspektive, Jugoslavija je služila kao štit za ranjivu Italiju i Grčku.

Planovi su išli toliko daleko da je u septembru 1951. godine Vrhovna komanda saveznika u Evropi naredila da će Italija biti branjena na reci Soči, koja je velikim delom bila na jugoslovenskoj teritoriji. Uprkos velikoj vojnoj pomoći koju je Zapad pružao Jugoslaviji, strah od sovjetske invazije rastao je u zemljama NATO.

U februaru 1951. godine britanski vojni vrh je objavio da će sovjetski napad na Jugoslaviju dovesti do trećeg svjetskog rata. I Vašington je smatrao da bi napad na Jugoslaviju mogao biti uvod u globalni rat.

Opcija nuklearnog rata

Pošto NATO nije bio u stanju da ostvari prednost kada je reč o konvencionalnom naoružanju, opcija nuklearnog oružja često je bila spominjana. U nedeljama poslije invazije Koreje, Vašington je prihvatio opciju da iskoristi nuklearno oružje kako bi odbranio Jugoslaviju. To bi svakako proizvelo i odgovor s druge strane i teško da bi bilo moguće izbeći "nuklearni rat".
Ipak, dugo očekivani sovjetski napad nikad se nije desio. Prema generalu Kiralju, završne pripreme za napad na Tita kulminirale su u toku američke invazije na Koreju. Ali razvoj događaja na Korejskom poluostrvu je bio neočekivan za Sovjete. Moskva je rezonovala: Ako je Amerika uložila takav napor kako bi spasila Koreju, kako će se onda angažovati da spase strateški važnog Tita?

Zbog toga je Staljinova spremnost da izazove svetski rat, čak nuklearni rat, slabila, a planovi za invaziju su odloženi. Prema Kiraljevim rečima, američka jaka odbrana Južne Koreje odvratila je Staljina od invazije.

Staljinovi planovi za ubistvo Tita

Pošto su planovi o invaziji stavljeni po strani, Staljin se ponovo vratio planovima za ubistvo Tita. U poslednji plan o Titovom ubistvu bio je umešan sovjetski ilegalac Josif Griguljevič, poznat kao "Maks", koji je bio zadužen za prvi neuspešan atentat na Trockog. Griguljevič je trebalo da ubije Tita otrovnim gasom.

Prema Pavelu Sudoplatovu, ekspertu MGB-a, to je bilo veoma naivno i detinjasto. I nikada se nije dogodilo. MGB, preteča KGB-a, šalje 1. marta 1953. godine izvještaj Staljinu u kome objašnjava da "Maks" nije poslat u Beograd.

To bi mogao biti poslednji izvještaj koji je Staljin ikada pročitao, pošto je, narednog dana umro od moždanog udara. Njegova opsesija Titom trajala je do poslednjeg trenutka.

Slijede posebne kontrole carinjenja vozila

Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH će sprovesti posebne kontrole carinjenja vozila zbog uočene pojave da se ista ili slična vozila različito carine, saznaju 'Nezavisne novine'.
Uvoznici automobila kažu da carinarnice ne primjenjuju iste standarde pri utvrđivanju poreske osnovice za carinjenje vozila, pa tako, na primjer, u Gradišci i Novom Gradu "prolazi sve", dok u Banjaluci i validne fakture šalju na dodatne provjere, čime takođe nanose štetu uvoznicima.


Banjalučka firma "Gas sistem" kaže da im je Carinska ispostava Banjaluka, pri uvozu automobila, više puta neosnovano zaračunavala višu poresku osnovicu, što ih ometa u normalnom poslovanju.

Danijel Kresojević, direktor te firme, tvrdi da im banjalučka carinarnica stalno podiže iskazanu PDV osnovicu na cijenu dopremljenih vozila iz Slovenije, iako imaju urednu prateću dokumentaciju. Tako mu 1. februara ove godine na uvezeni sitroen C4 nisu prihvatili fakturisanu cijenu od 2.770 evra, već su je korigovali i uvećali carinsku i PDV osnovicu zbog koje je umjesto 1.031,49 KM poreza morao da plati 2.219,29 KM.

UIO je naknadno, 19. marta, u postupku po njihovoj žalbi, utvrdila da je faktura bila regularna i donijela odluku o vraćanju poreske osnovice u skladu s čim je banjalučkoj firmi kasnije vraćen višak uplaćenih sredstava u iznosu od 1.187,80 KM.

Misleći da je u pitanju slučajnost, u "Gas sistemu" su uvezli još dva automobila prilažući fakture, obrazac EUR 1, izvozne deklaracije i dokaze o plaćanju po iskazanoj cijeni, ali se opet susreću s nepriznavanjem iskazane fakture, jer se, navodno, cijena ne slaže s katalogom UIO.

"Nemam ništa protiv provjera faktura, ali carinik za to, valjda, mora imati neke argumente, a ne samo 'osnove sumnje' koje se ispostave neutemeljenima. Problem je to što mi neosnovano zaračunavaju više cijene i drže novac na nekoliko mjeseci i kasnije ga bez kamate vraćaju, čime u tom periodu ostajem bez obrtnih sredstava", naglašava Kresojević.

U UIO odgovaraju da se svaki postupak uvoznog carinjenja mora uraditi u skladu sa Zakonom o carinskoj politici i u skladu s podzakonskim aktima.

"Utvrđivanje carinske vrijednosti vrši se u skladu s članovima 26. do 30. Zakona o carinskoj politici BiH, a svaki pojedinačni postupak sprovodi carinska služba na terenu, koja ima uvid u stvarno stanje robe i svu neophodnu dokumentaciju", kaže Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO.

Kresojević, pak, kaže da to nije sporno, već to što se umjesto zakonske mogućnosti provjere fakture uz carinjenja po iskazanoj cijeni, suočava isključivo s korigovanjem cijene i oporezivanjem po višoj osnovici.

"Prinuđen sam da tužim UIO i tražim odštetu s kamatom od 0,06 odsto po danu zadržavanja mog novca, po istom principu po kojem i oni zaračunavaju zatezne kamate", naglasio je Kresojević.

Upitan da li postoji razlog zbog koga bi bio "na meti" carinskih službenika u Banjaluci, Kresojević kaže da ne vidi drugog motiva sem pretpostavke da nekome smeta zato što je jedan od rijetkih uvoznika koji vozila carini u banjalučkoj carinarnici, a ne u "prohodnijim" obližnjim carinarnicama.

Tragom toga, "Nezavisne" su u carinskim krugovima saznale da je u carinarnicima u Gradišci i Novom Gradu uobičajeno da prolaze fakture s odstupanjima i do 80 odsto od kataloških cijena.

U UIO su stoga najavili da će započeti s kontrolom zakonitosti i jednoobraznosti postupanja svih carinskih ispostava pri carinjenju vozila kako se ne bi dešavalo da se ista ili slična vozila različito carine.

"Tamo gdje se kontroloma utvrdi nepravilno postupanje prilikom carinjenja vozila biće pokrenuti i odgovarajući disciplinski postupci", istakao je Ratko Kovačević.