19. 10. 2013.

Pogledajte trejler za animirani film Tesla & The Lamplighter



Tesla & the Lamplighter je kratki animirani film (8 min) za djecu i odrasle koji kreiraju mladi autori iz Beograda i Njujorka. Iako je zasnovan na istinitom događaju, film nije biografski, već čarobna, nadrealna priča o vjeri u ostvarenje snova.
Ovaj magični film koji slavi genijalnost jednog od najvećih pronalazača sveta je napravljen prije svega kako bi još jednom skrenuo pažnju na značaj Nikole Tesle i na uticaj koji njegovi pronalasci imaju u sadašnjem modernom svijetu.
Tesla je svoj život posvetio vjeri u dobročinstvo među ljudima, zanemarujući slavu i materijalnu zaradu, neumorno je radio na tome da svijet postane bolje mjesto za život za sve stanovnike planete Zemlje. Teslini patenti i pronalasci se nalaze i gotovo svim električnim uređajima kojima smo svakodnevno okruženi, od naizmenične struje i osvjetljenja, preko kompjutera, televizora, tranzistora, mobilnih telefona, kućnih aparata pa sve do radio i satelitskih veza kojima se vrši komunikacija na veliku daljinu.
Ranije ove godine već smo imali priliku da vidimo sličnu akciju kada je poznati ilustrator i crtač stripova Oatmeal pokrenuo kampanju za skupljenje novca za otkup imanja na kojem se nalazila Teslina laboratorija na Long Islandu u Njujorku, kako bi na tom mjestu bio otvoren prvi muzej posvećen Nikoli Tesli na tlu Sjedninjenih Američkih Država. Pogledajte sjajnu ilustrovanu priču ovog autora posvećenu Tesli pod nazivom "Zašto je Tesla najveći 'geek' koji je ikada živeo" na stranici ovdje.
Na filmu se intenzivno radi posljednje dvije godine i trenutno se nalazi u postprodukciji. Da bi ovaj projekat bio završen do kraja nedostaju finansijska sredstva koja se prikupljaju na crowdsourcing platformi Kickstarter. Ukoliko želite da podržite ovaj projekat to možete učiniti donacijom na Kickstarter stranici ovog projekta.
U nastavku pogledajte trejler:

Misteriozna plava devojčica pronađena u romskom kampu

Grčka policija zatražila je od građana širom Evrope pomoć u otkrivanju identiteta zasad misteriozne plave devojčice koja je pronađena u kući u romskom naselju u centralnoj Grčkoj, gde je živela sa porodicom koja očigledno nije njena.

                                                                Marija: Devojčica za čijim roditeljima traga Evropa

DNK testovi potvrdili su da romski muškarac i žena, s kojima je živela, nisu ni u kakvom srodstvu sa devojčicom koja ima izrazito plavu kosu, svetle oči, zovu je Marija i ima oko četiri godine.

Kako je preneo Bi-Bi-Si (BBC), devojčicu je preuzeo humanitarni centar, a policija je objavila i njene fotografije, u nadi da će to pomoći u pronalaženju njene prave porodice.

Zvaničnici strahuju da bi devojčica mogla da bude žrtva otmice ili trafikinga.

Apel je upućen na međunarodnom nivou, zato što devojčica svetle puti, bebi-kose i plavih očiju izgleda kao da je iz severne ili istočne Evrope.

Policija je upala u romski kamp zbog sumnje da se tu odvijaju kriminalne radnje. Policajci su odmah primetili neobičnu devojčicu, koja ni malo ne liči na porodicu s kojom je bila u kući, a potom su otkrili i problematične dokumente te porodice.

Romski par je, naime, registrovao decu koja žive s njima u različitim regionima i različitim registrima, iz kojih sledi da je žena rodila šestoro dece za samo deset meseci.

Kad su policajci ispitivali par kako je "dobio Mariju", stalno su menjali svoje iskaze, saopšteno je iz policije. Par je uhapšen zbog krivičnog dela otmice maloletnika.

U humanitarnoj organizaciji "Dečji osmeh", koja je preuzela brigu o devojčici, kažu da je dete zbunjeno i u šoku zbog promene sredine. Devojčica je, kako navode, prosila na ulicama Larise.

Prijedor: 71 godina od ustaškog pokolja u Velikom Palančištu



U Velikom Palančištu kod Prijedora sutra će biti obilježena 71 godina od ustaškog pokolja Srba u ovom mjestu, najavljeno je iz Udruženja potomaka i poštovalaca civilnih žrtava rata 1941-1945. Veliko Palančište.
U Drugom svjetskom ratu u ovom selu stradalo je 536 stanovnika srpske nacionalnosti od ukupno 1.080 stanovnika, koliko je selo brojalo prema popisu iz 1941. godine.
"Dakle, 50 odsto stanovnika ovog sela je bilo žrtva planirane promjene demografske strukture u takozvanoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/. Prema zvaničnim podacima iz Istorijskog arhiva u Beogradu, ukupan broj stradalih stanovnika Velikog Palančišta sačinjavaju 464 civilne žrtve ustaškog terora i 72 lica stradala u NOB-u", saopšteno je iz Udruženja.
U noći između 22. i 23. oktobra 1942. godine grupa ustaša izvršila je pokolj nad stanovništvom Velikog Palančišta. Ustaše su bez upotrijebljenog vatrenog oružja, noževima, sjekirama, maljevima i vješanjem ubile 342 stanovnika, među kojima je bilo 226 djece do 17 godina starosti.
Iste noći na isti način ubijeno je i oko 200 stanovnika sela Malo Palančište i Jelovac, što ovo čini jednim od najmonstruoznijih zločina koje su ustaše izvršile u ovom dijelu Potkozarja.
Tokom Drugog svjetskog rata u Velikom Palančištu je spaljeno i uništeno više od 80 odsto stambenih, poljoprivrednih i drugih objekata. Cijeli zaseoci bili su spaljeni, a brojna ognjišta u potpunosti ugašena.
Porodično stablo Belić je izbrisano sa lica Zemlje, a nemila sudbina je zadesila i porodice Banović, Ličanin, Stegić i brojne druge.
Sa ciljem očuvanja sjećanja na nedužno stradale stanovnike Velikog Palančišta prije dvije godine osnovano je Udruženje potomaka i poštovalaca civilnih žrtava rata 1941-1945. Veliko Palančište.
Udruženje u narednom periodu planira objaviti monografiju kojom bi se trajno sačuvala istina o civilnim žrtvama rata u Velikom Palančištu, obilježiti mjesta stradanja civilnih žrtava rata prigodnim spomen-obilježjima, zaštititi postojeća spomen-obilježja i poboljšati uslove života potomaka civilnih žrtava rata i ostalog stanovništva u Velikom Palančištu.
"Naši preklani mučenici obavezuju nas da njihovu tragediju ne zaboravimo, da o njoj pišemo i glasno govorimo, jer dosadašnja ćutnja omogućavala je da se progonioci nazivaju braniocima, da se žrtve minimiziraju i negiraju, pa čak i da se zločinci nazivaju žrtvama", naveo je u saopštenju predsjednik Udruženja Zoran Banović.
Prema programu obilježavanja ovog događaja, sutra u 9.00 časova biće služena Sveta liturgija u crkvi u Malom Palančištu, u 10.00 časova parastos, a u 11.15 paljenje svijeća i polaganje vijenaca na Pohorinama u Velikom Palančištu. Za 13.00 časova predviđena je sjednica Skupštine Udruženja u prostorijama Mjesne zajednice Veliko Palančište.

Ako izgubiš Android telefon, pokušaj ovo!




Izgubiti telefon ili saznati da ga je neko ukrao svakako nije prijatno iskustvo. 
Ipak, Googlov novi servis mogao bi da makar malo pomogne u njegovom lakšem pronalaženju i zaštiti ličnih podataka.
Google je početkom avgusta najavio novi servis, po ugledu na Apple i Windows Phone, Android Device Manager, koji omogućava lociranje izgubljenog ili ukradenog telefona i brisanje sadržaja smartfona sa udaljenih mesta.
Android Device Manager omogućava praćenje ukradenog ili izgubljenog telefona na mapama u realnom vremenu, zajedno sa informacijama o njegovom kretanju.
Ove mogućnosti su dostupne za Android uređaje verzije 2.2 i novije, korišćenje je, besplatno, a ponuđena je i aplikacija za korišćenje servisa.
Google na zvaničnom blogu navodi da je potrebno biti ulogovan na Google nalog kako bi se servisi Device Managera koristili.
Opcija potrage radi i kod nas i nalazi se u okviru aplikacije Google Podešavanja. Uđite u nju, izaberite stavku Menadžer Android uređaja, pa potvrdite ove opcije:
- Daljinski odredi lokaciju ovog uređaja i
- Dozvoli daljinsko zaključavanje i vraćanje fabričkih podešavanja.
Kada potvrdite ove opcije idite u Play Store i instalirajte aplikaciju Google Apps Device Policy App, bez koje ne možete da locirate, niti pratite svoj Android smartfon. U njoj omogućite sve ponuđene opcije i završite proces registracije, što ne traje duže od jednog minuta.
Ostalo je samo da se ulogujete preko nekog od pretraživača na OVU adresu i odatle pratite svoj telefon, pozovete ga ili u slučaju krađe izbrišete sve sa njega. Adresi možete pristupiti sa bilo kojeg uređaja koji ima internet vezu i pretraživač.