16. 12. 2013.

Ova biljka ubija 98 odsto ćelija raka za samo 16 sati?!



Prema istraživanjima koja su objavljena u „Life Science“, artemisinin – derivat biljke Sweet wormwood (Artemisia Annua L., doslovan prevod sa engleskog – slatki pelin) korišten u kineskoj medicini – može ubiti 98 posto ćelija raka grudi za manje od 16 sati.
Ako se biljka koristi sama, uzrokuje 28-postotno smanjenje ćelija raka grudi, ali u kombinaciji sa željezom, Sweet wormwood je uspio „izbrisati” rak gotovo u potpunosti.
Štaviše, na normalne ćelije grudi nije gotovo uopšte bilo uticaja u ovom eksperimentu.
Artemisinin je bio korišten u prošlosti kao snažno antimalarijsko sredstvo, ali sada je dokazano da je efikasan i protiv raka. Kada je subjektima u objavljenoj studiji dodano i željezo, koje se često nakuplja u tkivu grudi ali naročito u ćelijama zaraženim rakom, artemisinin je selektivno napadao „loše” ćelije, dok „dobre” ćelije nije dirao.
„Sve zajedno, naši rezultati dokazuju da artemisininovo ometanje E2F1 transkriptivnog faktora posreduje u zaustavljanju ćelijskog kruga ćelija raka grudi i predstavlja kritični transkripcijski put kojim artemisinin kontrolira rast reproduktivnih ćelija raka”, kažu u zaključku istraživanja laboratorija za rak Univerziteta u Kaliforniji.
Željezo se skuplja u kancerogenim ćelijama sa posebnim receptorima koje im pomažu u dijeljenju ćelija (zvanim „transferrin” receptori). Normalne ćelije vjerovatno imaju ove receptore također, ali kancerogene ćelije ih imaju u većim količinama, i prema tome mogu biti ciljane kombinacijom željeza i artemisinina.
Dosad je bilo puno eksperimenata koji dokazuju da je artemisinin može efikasno ukloniti bolest u prisutnosti željeza. Taj ekstrakt je korišten hiljadama godina u Kini protiv malarije.
Parazit malarije ne može živjeti u prisutnosti artemisinina jer je pun željeza. Bioinžinjeri Henry Lai i Narendra Singh sa Univerziteta u Washingtonu, Seattle, su naučnici koji su prvi ovo otkrili.
Ovdje možete vidjeti njihovo istraživanje kojim je dokazano da kancerogene ćelije doživljavaju apoptozu ili vlastito uništavanje. Dosad je ovaj ekstrakt bilo teško nabaviti po povoljnijim cijenama, ali s povećanim interesom za ovu biljku i cijena bi mogla biti prihvatljivija.
Francuski proizvođač lijekova „Sanofi” očekuje proizvodnju 50 do 60 tona artemisinina svake godine, nadajući se da će zadovoljiti potražnju svjetskog tržišta.

Raspisane međunarodne potjernice za hakerima iz Republike Srpske medju kojima je jedan iz Prijedora



Kancelarija Interpola u Zagrebu raspisala je međunarodne potjernice za četvoro državljana BiH, optuženih za učešće u hakerskom napadu na najjaču državnu agenciju u Hrvatskoj, s čijeg računa je u septembru ove godine skinuto 1,8 miliona kuna (464.000 KM) putem elektronskih transakcija.
"Nezavisne" su o ovom slučaju detaljno pisale nekoliko dana nakon što je otkrivena istorijska pljačka u Hrvatskoj, a u režiji hakera iz Republike Srpske.
Kao "mozak" operacije označen je dvadesetdvogodišnji Miloš Galić iz Prijedora, a njegova desna ruka bio je Miodrag Korać (24) iz Banjaluke.
Opštinsko tužilaštvo u Zagrebu prije nekoliko dana podiglo je optužnicu protiv hakera, a kako su optuženi iz RS nedostupni organima u Hrvatskoj, za njima je raspisana i međunarodna potjernica.
Podsjetimo, DORH je u septembru ove godine kratko saopštio da je otkriven identitet osumnjičenih za milionsku krađu sa računa "jednog trgovačkog društva u Zagrebu".
Tragom ove informacije, "Nezavisne" su otkrile da je trgovačko društvo ustvari najjača državna agencija u Hrvatskoj koja se nalazi pod direktnom zaštitom tamošnjeg MUP-a, te da je organizator hakerske pljačke iz Prijedora.
Policija je nedugo nakon otkrivanja pljačke uhapsila Matea Ðakovica (20) iz Slavonskog Broda, koji se i danas nalazi u pritvoru.
Županijski sud u Zagrebu je u odsustvu odredio pritvor i za osumnjičenog organizatora, te ostale saučesnike, nakon čega je raspisana centralna potjernica na nivou Hrvatske.
zvor "Nezavisnih" naveo je tada da je uhapšeni Ðakovic inspektorima u Hrvatskoj ispricao da su mu prije nekoliko mjeseci na Zavodu za zapošljanje prišli mladic, koji se predstavio kao Dario, i jedna djevojka, te mu predložili da otvori nekoliko računa u bankama.
Ðakovic je tako i napravio, te otvorio racune u HPB-u, Hypo banci, Banko Populare, Vabi i drugima, da bi u septembru na svaki od njegovih pet računa leglo po 95.000 kuna (oko 25.000 KM).
Zatim ga je nazvala djevojka koja mu je rekla da odmah podigne novac s računa. Kako je citavo "hakiranje" izvedeno, manje je poznato. Naime u AKD-u su na stranicama svog internet bankarstva primijetili smetnje koje su trajale od 3. do 5. septembra, a stranice su im se javljale kao nedostupne. Tek naknadnom provjerom utvrđeno je da im je 5. septembra sa računa u banci putem internet bankarstva skinuto 1,8 miliona kuna.
Odmah je pokrenuta istraga, te je utvrdeno da je novac skidan u iznosima po 95.000 kuna i raspoređivan na račune nekoliko osoba od kojih je jedan pripadao uhapšenom Ðakovicu. Otkriveno je da je drugi račun pripadao Aniti Matušan koju policija nije pronašla, te je za njome takođe raspisana potjernica.
Osoba koja se predstavila kao Miodrag Korać u septembru je "Nezavisnim" izjavila da nema veze sa pljačkom, te da ne poznaje nijednog od hakera. Zanimljivo je da je Miodrag Korać u to vrijeme na Facebooku bio prijatelj sa prvoosumnjičenim Galićem.
Nezavisne novine