18. 10. 2013.

Video koji je za dva dana pogledalo skoro milion ljudi!



Video klip jedne Britanke toliko se gledaocima do te mere dopao da je ovaj video za samo dva dana pogledalo skoro milion ljudi.
Mnogi su ostavljali i komentare poput: "Molim vas, napravite verziju koja traje 24 sata", "Ovo je jedan od najboljih videa na Internetu. Ikad!", "Nikada nisam video nešto tako opuštajuće", "Hvala majci prirodi".
Video:

Kinez u torbi pokušao iz BiH iznijeti 216.000 eura!



Radnici Uprave za indirektno oporezivanje i Granične policije Bosne i Hercegovine jutros su na Sarajevskom aerodromu pronašli i oduzeli 216.000 eura.
Novac, spakovan u torbu, vlasništvo je kineskog državljanina.
Kako je „Dnevnom avazu“ rečeno u UIO, torba puna para otkrivena je tokom pretresa kineskog državljanina čiji nam identitet nije otkriven.
Brzom provjerom ustanovljeno je da je Kinez vlasnik trgovačkih radnji i „uredno“ je prijavljivao nizak promet u svom poslu.
- To je uobičajeno ne samo za Kineze. Oni prijave mali promet, kako bi maksimalno zaobišli poreske obaveze, a keš onda nose kući. Protiv ove osobe podnesena je prijava, a pripadnici SIPA-e preuzeli su svoj dio posla. Novac mu je oduzet i on se trenutno popisuje – novčanica po novčanica. Pravosudni organi utvrdiće da li se radi o pranju para ili nekom drugom krivičnom djelu – rečeno nam je u UIO.

Pronađena djevojka koja je bila zamrznuta 500 godina!

Na prvi pogled, posmatrajući ovu sliku, moglo bi se učiniti da je neka sasvim obična djevojka došla na pregled kod doktora…



Ali, fotografija prikazuje sve, samo ne nešto svakodnevno i uobičajeno! To nije živa djevojka, nego mumija 15-godišnje djevojčice iz plemena Inka koja je mrtva već oko 500 godina.
Nju je na snijegom i ledom prekrivenim planinskim vrhovima Južne Amerike još 1999. godine pronašla argentinsko-peruanska ekspedicija. Ono što je najfascinantnije je da je tijelo sačuvano u nevjerovatno dobrom stanju. Istraživači su je nazvali “Djeva”.
Naučnici kažu da je stanje njenih unutrašnjih organa takvo da izgledaju praktično netaknuti, kao da je djevojčica umrla prije nekoliko sedmica a ne prije 500 godina.
Naravno, naučnici iz ovoga mogu dobiti razne korisne informacije o načinu života u prošlosti, ali jedno od otkrića do kojeg su došli, a o čemu ovih dana piše KoT je naprosto zastrašujuće.
Naime, analizom uzoraka kose uspjeli su utvrditi prehrambene navike, a budući da su i otkrili da je djevojčica ritualno žrtvovana – došli su do zaključka da su Inke prije nego što bi ubili djecu u sklopu svojih rituala, njih prethodno namjerno debljali!

Gazda poklanja radnicima stanove, automobile, beskamatne kredite…



Slobodan Janjušević, vlasnik preduzeća „Kirka Suri”, zaposlenima je podjelio na desetine kuća, stanova, automobila, beskamatnih kredita… Kaže da bi se prije ubio nego što bi spiskao milione eura na jahtu, a da prethodno nije riješio probleme svojih ljudi.
Ono što Slobodana Janjuševića, direktora i vlasnika preduzeća „Kirka Suri” iz beogradskog naselja Krnjača, razlikuje od većine, posebno od uspešnih privrednika i vlasnika firmi, jeste to što on ne može da bude zadovoljan ako to zadovoljstvo ne dijele i njegovi radnici. U to ime Janjušević je zaposlenima u svom preduzeću dao 15 beskamatnih kredita na 100 godina; finansirao je kupovinu placa i izgradnju 35 kuća, kupio je radnicima više od deset stanova, piše Pressoline.rs
- Moja firma je moja porodica. Moji radnici su moja djeca. Zar bih mogao da zbrinjavam neke daleke, još nerođene potomke, da gomilam bogatstvo i nemilice ga razbacujem, a da istovremeno gledam kako njihova djeca gladuju? Prije bih se ubio kada bih, recimo, spiskao milione eura na neku luksuznu jahtu, a da prethodno nisam riješio njihove egzistencijalne probleme – kaže Janjušević.
Janjušević ima ono što većina prosječnih ljudi može samo da sanja: svoju fabriku, kvalitetnu proizvodnju, osvojeno tržište, 120 radnika i najmanje 150 kooperanata. Proizvodi kotlovska postrojenja, a njegovi proizvodi pronašli su put i do najzahtevnijih svjetskih tržišta. Ima porodicu, lijepu kuću, dvije odrasle kćerke i unuke. Rječju, bogat i sadržajan život.
Uspio je da napravi firmu u kojoj bi danas svaki metalski radnik ili inženjer poželio da radi. Ne samo zbog redovnih plata, mogućnosti da riješe egzistencijalne probleme i drugih pogodnosti, već i zbog međuljudskih odnosa. Među radnicima nismo naišli ni na jedno tmurno lice. Što se kaže, rade s voljom i kao za sebe!
- I radimo za sebe! – ubjeđuje nas Dubravko Pašić, elektrozavarivač, koji je u „Kirka Suriju” od osnivanja. – Među prvima sam dobio besplatni plac u Borči za izgradnju kuće i svu pomoć pri njenoj izgradnji. A najljepši je osjećaj kada znate da niste sami, da iza sebe imate veliku porodicu koja vas nikada neće ostaviti na cjedilu. A kada su drugi prema vama takvi, ne čudi zadovoljstvo koje i sami imate kada ste u prilici da pomognete nekom drugom.
Njegove kolege, zavarivač Darko Sredojević i bravar Jovo Đurović, tvrde da Janjušević nije samo direktor i vlasnik, već prije svega otac koji učestvuje u svim njihovim problemima.
- Mislim da nema kuće u kojoj Janjušević nije bio i da nema porodice sa čijim problemima nije upoznat – tvrdi Sredojević. – S druge strane, nije ni čudno što ovo preduzeće svako doživljava kao svoju kuću, što dodatni nadzor nije potreban.
Jednostavno, svi smo upoznati sa tehnološkim procesom rada i budite sigurni da nikada nećemo dozvoliti da bilo ko od nas ošljari u poslu. Naš posao se ne završava dobijanjem plate ili završetkom radne smjene, već onda kada od kupca dobijemo pohvalu za naš rad. Tek tada znamo da smo bili dobri i da će nam dobar glas obezbjediti i nove poslove.
Janjušević se trudi da radnicima uvijek izađe u susret, da im pomogne i sasluša, a to mu se višestruko i vraća: njegova firma je jedna od rijetkih koja ekonomsku krizu skoro da nije ni osjetila! Svako ko dijeli njegove ideje, ko želi da radi, može da računa na to da će ovdje riješiti životne probleme. Međutim, dijeljenje istih ideja i samo „klimanje glavom” ovdje ne prolazi.
- Preduzeće „Kirka Suri” nije nastalo privatizacijom, jeftinom kupovinom neke posrnule fabrike – objašnjava Janjušević. – Nastalo je kao rezultat mukotrpnog rada, ali i jasne vizije koja i danas predstavlja osnovu poslovne filozofije „Suri metode”, koja se može definisati sa tri jednostavna pravila: saslušaj svakog, dobro pripremi posao i triput mjeri prije nego što počneš da sječeš!
Svačije mišljenje, počev od čistačice do upravnika proizvodnje, ne samo da je dopušteno, već je i krajnje poželjno. A rezultat svega je i to, recimo, što su stručnjaci ovog preduzeća za svega 8.000 eura napravili mašinu za savijanje cijevi koja se u Nemačkoj može nabaviti za 250.000 eura. Treba li tome dodati da se ta mašina u praksi pokazala mnogo efikasnija i bolja od strane? Slično je i sa gotovim proizvodima koje stranci ponekad u početku gledaju podozrivo, a na kraju hvale.
Janjušević je praktično znanje sticao u „Minel – Kotlogradnji” gdje je u dva navrata proglašen i za najboljeg patent-inženjera u staroj Jugoslaviji. Kada su ga radnici, 1986. godine, bez ijednog glasa protiv izabrali za generalnog direktora, dugo se opirao. Nije ga brinulo što je firma grcala u gubicima, već prvenstveno to da li će prihvatiti njegove ideje. Srećom, podržali su ga i tri godine kasnije ovo preduzeće postalo je jedno od najuspešnijih u svojoj oblasti. Dovoljan razlog da se u cijelu priču umješaju i političari.
- Optužili su me da se ponašam kao veliki gazda, ma šta to u praksi značilo. Nisam želio da se raspravljam i objašnjavam, napustio sam firmu i zaposlio se na Mašinskom fakultetu kao običan bravar! – kaže naš sagovornik.
Novo radno mjesto nije doživio kao degradaciju. Naprotiv. Za godinu dana rada napravio je toliko patenata da su mu oni ubrzo omogućili da osnuje i sopstvenu firmu.
- Većina mojih pronalazaka brzo je našla primjenu u konkretnoj proizvodnji, a ostvarena zarada na njima, tadašnjih 80.000 maraka, bila je dovoljna da u Krnjači započnem realizaciju svog sna. Već tada, početkom devedesetih, za poslovni uspjeh je trebalo čudo, pa se u tome krije tajna imena moje firme. Kirka je grčka boginja čarolije, a meni je zaista bila potrebna neka čarolija da bih uspio. Vrijeme je pokazalo da sam uspio.
U fabričkom krugu, pa i u samom pogonu, nema previše glamura. Nema fontana i mermera, u pojedinim prostorijama nema čak ni maltera na zidovima…
- Pustite šminku – odmahuje rukom bravar Zoran Oklevski. – Važno je da imamo sa čim da radimo i da imamo za koga. Toplo nam je unutra, a biće vremena i za udešavanja. Mnogo mi je važnije to što su nedavno svi „skočili” kada mi se sin razbolio, što je gazda odmah obezbjedio sve što je bilo potrebno za njegovo liječenje.
Janjušević: Teško onom kome su pare jedina svrha života
Slaviša Miljković, upravnik proizvodnje, tvrdi da je produktivnost zaposlenih na izuzetno visokom nivou i da je sretan što nikog ne mora da tera da radi.
- Istina je da smo jedna velika porodica, ali u toj porodici nema popusta – kaže Miljković. – Svačija se mora saslušati, nijedan prijedlog se olako ne odbacuje, ali kada jednom nešto prelomimo, kada se o nečemu dogovorimo, više nema improvizacije i odstupanja. Svako gleda da na najbolji mogući način uradi svoj dio posla.
Gazda ne dijeli samo kuće i stanove, već i automobile. Čak četvrtina zaposlenih, njih tridesetak, vozi službena vozila.
- Da se razumijemo: niti su meni svrake popile mozak, niti imam para za razbacivanje – objašnjava Janjušević. – Jednostavno, važna mi je produktivnost, iskrenost i povjerenje, jer bez toga nema rezultata. Zadovoljan čovek bolje radi, ulaže više napora, nije odsutan i trudi se da da sve od sebe. Ako će na posao doći brže i ako će za rad biti spremniji, logično je što ću mu za to obezbjediti automobil. S druge strane, koliko god da su pare važne, meni nikada nisu bile na prvom mjestu. Teško onom kome su pare jedina svrha života.

Prijedor: Opljačkan supermarket "De luks"



Maskirani razbojnik je, uz prijetnju pištoljem, iz supermarketa "De luks" u Prijedoru ukrao 960 KM, rečeno je Srni u policiji Republike Srpske.
Razbojništvo se dogodilo sinoć u 20.40 časova u Ulici Save Kovačevića, nakon čega je pljačkaš sa fantomkom pobjegao u nepoznatom pravcu.
O ovom događaju obaviješteno je banjalučko Okružno tužilaštvo, a policija radi na pronalaženju počinioca ovog krivičnog djela.

Na Crnom vrhu 72 tone zlata!

- Nova procena mineralnih resursa na Projektu zlata Timok, po nalazu nezavisne rudarske konsultantske kuće "AMC" iz Velike Britanije, u višoj klasi indiciranih resursa, iznosi ukupno 72 tone zlata - rekao je na 45. međunarodnoj konferenciji o rudarstvu i metalurgiji, menadžer istraživanja kompanije DŽastin van der Torn




Na planini Crni vrh kod Bora ima ukupno 72 tone zlata, rezultat je danas objavljenog geološkog istraživanja kanadske kompanije Avala risorsiz (resources).
Nova procena mineralnih resursa na Projektu zlata Timok, po nalazu nezavisne rudarske konsultantske kuće “AMC” iz Velike Britanije, u višoj klasi indiciranih resursa, iznosi ukupno 72 tone zlata – rekao je na 45. međunarodnoj konferenciji o rudarstvu i metalurgiji, menadžer istraživanja kompanije DŽastin van der Torn (Justin van der Toorn).
On je objasnio da prelaz u višu klasifikaciju resursa ukazuje na “veću sigurnost projekta”, i da sada mogu početi sa detaljnom ekonomskom procenom projekta, kako bi utvrdili na koji način može biti potencijalno transformisan u rudnik. Kompanija “Avala resources” objašnjava da se prvobitna procenjena količina zlata značajno ne menja, ali da zato demonstrira “kontinuitet mineralizacije zlata na istraživačkim područjima”.



Čak 95 procenata prvobitne procene resursa na istražnom polju Bigar hil prelazi sa pretpostavljenih u višu klasu indiciranih resursa, dok u susednom Korkanu prelazi sa 75 procenata – naglasio je menadžer istraživanja kompanije.
Prema njegovim rečima, utvrđeno je i novo istraživačko područje sa polimetaličnom mineralizacijom, nazvano Korkan istok, koje tek treba proći kroz klasifikaciju.
- Kao najveća istraživačka kompanija, i imajući u vidu da smo u proteklih osam godina u ovaj projekat investirali preko 100 miliona dolara, veoma nam je drago da projekat pokazuje ovakve pozitivne rezultate i da nastavlja da se kreće uzlaznom linijom – rekao je Van der Torn

U subotu Beogradom šetaju zombiji



Ona je u sklopu Festivala prvi put organizovana prošle godine, privukavši veliku pažnju i domaćih i regionalnih i svetskih medija – izveštaji o njoj mogli su se pročitati, na primer, na BBC-ju ali i u Čajna dejliju. 

Druga Zombi šetnja u Beogradu počeće u subotu u 17 sati na Trgu Republike, a za maskiranje ljudi biće zadužen veliki tim šminkera, predvođen Miroslavom Lakobrijom, Ninom Vujasin i Aleksandre Mitrović. Više od 400 maskiranih i kostimiranih dobrovoljaca marširaće istom trasom kao prošle godine: Trg Republike – Knez Mihailova – Palata Albanija – podzemni prolaz kod hotela Moskva – Bezistan – Trg Nikole Pašića – Dom omladine. 

Dok se zombiji na Trgu Republike budu zagrevali za Šetnju, tamo će od 16 sati svirati grupa Goatmare and the Hellspades, a nastup će imati i srednjovekovni vitezovi iz udruženja „Beli orlovi” 

Po završteku Šetnje, u Domu omladine će u 18 sati biti upriličen izbor za Mis i Mister zombija, kao i za Malog mistera i Malu mis zombi sanšajn. 

Od 19 sati, u velikoj dvorani Doma omladine Beograda bićedodeljene filmske nagrade Festivala srpskog filma fantastike – Koskar i Piramida – a potom će uslediti projekcije nagrađenih filmova. Festival će biti zaključen zombi-rejvom na splavu Svemirska kafana od 23 sata. . 

PAŽNJA: Iako su u prošlogodišnjoj šetnji učestvovali i najmlađi, roditeljima male dece se ne preporučuje da ih izlažu prizorima zombija, kako se ona ne bi plašila.


Zombi šetnja je maskenbal, karneval dobre zabave, koji demonstrira veštine majstora za specijalne efekte a organizuje se radi promocije Festivala srpskog filma fantastike. 

Šetnja ove godine ima i humanitarni karakter. U Domu Omladine i na Trgu Republike biće postavljene kutije za dobrovoljne priloge i sav novac koji bude prikupljen tokom Festivala i šetnje biće uplaćen „Prihvatilištu za odrasla i stara lica“ u Kumodraškoj ulici. 

Želja je da se pomogne licima koji su u stanju hitne socijalne potrebe, bez sredstava za život, bez ličnih dokumenata, i o kojima nema ko da brine, a čiji će se broj povećati u predstojećem zimskom periodu. 

Direktor “Prihvatilišta za odrasla i stara lica” u Kumodraškoj ulici, Prvoslav Nikolić kaže: „Sa zadovoljstvom prihvatamo donaciju zombi šetnje jer će nam to u mnogome pomoći u povećanju standarda za zaštitu lica koja se nađu tokom ove zime u stanju hitne socijalne potrebe u gradu.“ 

Šetnja je otvorena za sve građane, a maskiranje i šminkanje 400 dobrovoljaca, koji su se prijavili u poslednjih mesec dana, biće objavljeno pred Šetnju, od 11. do 16.30 u Domu omladine Beograda. Zbog velikog interesovanja a nedovoljnih kapaciteta, najmanje 50 prijava je moralo da bude odbijeno.

Svi šminkeri su 5. i 6. oktobra prošli kroz Radionicu za masku i filmsku šminku na kojoj su kroz video, foto i praktičan rad obučeni kako da izrade masku, pod budnim mentorskom okom Miroslava Lakobrije, Nine Vujasin i Aleksandre Mitrović. U radu Radionice je učestvovalo 40 polaznika iz Beograda, Subotice, Niša i Inđije. 

Šetnje zombija uobičajeno predstavljaju povorke obožavalaca horora i fantastike maskiranih u žive mrtvace - zombije. 

U srcu tih manifestacija uvek je dobra zabava, ali mogu imati i druge svrhe. Na primer, prošlogodišnji beogradski Zombie Walk je težio da prikaže umeća domaćih majstora za maske i specijalne efekte koji u srpskim filmovima, koprodukcijama ali i stranim ostvarenjima imaju sve zapaženije mesto i postaju oslonac filmske industrije. 

Dešava se, međutim, da šetnje zombija poprime socijalni, humanitarni, pa čak i politički karakter – njima se često skreće pažnja na problem gladi, ili na „nevidljive” kategorije stanovništva a ponegde se organizuju kao parodija političkih okupljanja. 

Karnevali ljudi maskiranih u zombije uobičajeno su prateći programi festivala fantastike, ali postoje i kao zasebne manifestacije. Od prvih ovakvih šetnji u Milvokiju (2000) i Sakramentu (2001) u Americi, trend se brzo proširio širom sveta., inspirisan živim mrtvacima u filmovima Džordža A. Romera Noć živih mrtvaca (1968), Zora mrtvaca (1978) i Dan mrtvaca (1985). 

Znamenita Romerova ostvarenja su mnogo više od pukih horor filmova – ona su društveni komentari vremena u kojima su nastali. Romero je u njima ustanovio moderan pojam zombija. Oni više nisu egzotična vudu čudovišta. Oni su čudovišta u liku običnih ljudi koja se hrane – drugim ljudima. Zombiji su postali metafora za neumeće komuniciranja, za slepo, impulsivno ponašanje bez razmišljanja o posledicama i svrsishodnosti svog delanja („ponaša se kao zombi”). 

U prvoj polovini dvehiljaditih, podžanr filmova sa zombijima doživeo je novi procvat, sa velikim uspehom ostvarenja 28 dana kasnijeZemlja mrtvih, rimejk Zore mrtvacaPritajeno zlo, Shaun Of The Dead Zombilend. To je podstaklo, popularnost, rasprostranjenost i masovnost Šetnji zombija. U Brizbejnu se 2010. godine prošetalo 10.000 zombija, u Long Biču 2011. godine – 14.000 zombija. Godinu dana kasnije, u Buenos Airesu bilo ih je 25.000, a nezvanični svetski rekord drži zombi šetnja u Mineapolisu iz novembra 2012. u kojoj je učestvovalo 30.000 ljudi. Ove manifestacije se redovno održavaju i u Rusiji. Najzapaženije su moskovska zombi šetnja iz 2010. godine i ovogodišnja u Sankt Peterburgu.

Video:

Osmo izdanje Festivala srpskog filma fantastike (FSFF) održava se u Domu omladine Beograda od 16. do 19. oktobra. U takmičarskim i off programima može da se pogleda pedesetak filmova iz Srbije, Hrvatske, BiH, Crne Gore, Makedonije, SAD, Kanade, Brazila, Rusije, Italije, Španije, Irske i Norveške, a 31 ostvarenje iz Srbije i zemalja bivše Jugoslavije nadmeće se za festivalske nagrade Koskar i Piramida. 

U domaćoj takmičarskoj selekciji, za glavnu nagradu Koskar nadmeće se 20 filmova, i to u kategorijama: najbolji film, najbolja filmska priča, najbolji vizuelni efekti, specijalno dostignuće i najbolji film po oceni publike. Za Koskara za najbolji film sa područja bivše Jugoslavije, bez Srbije, nadmeće se sedam filmova. 

O dobitnicima Koskara odlučuje žiri u sastavu: Dejan Nikolaj Kraljačić, scenarista i režiser (Kanada-Srbija), Milan Todorović, producent i režiser (Srbija) i Aleksa Gajić, strip-crtač i animator (Srbija). 

Za nagradu Piramida, na osnovu festivalskog konkursa za tzv „found footage filmove”, nadmeću se četiri filma. 

Sve odluke će biti saopštene na završnoj ceremoniji u Domu omladine Beograda, u subotu 19. oktobra u 19 sati. 

Festival srpskog filma fantastike organizuje udruženje Mladi kadrovi u partnerstvu sa Domom omladine Beograda, a pod generalnim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Suspendovani banjalučki inspektori odbili poligraf o ubistvima




Mladen Marić, načelnik CJB Banjaluka, suspendovao je danas trojicu inspektora banjalučkog Odjela za narkotike, koje terete za udruživanje u zločinačku organizaciju radi trgovine narkoticima.
Suspendovani su inspektori Srđan Radulović, Ognjen Stijak i Marko Kovačević.
Još ranije je suspendovan inspektor Slavko Đurić, koji je nakon saslušanja u Specijalnom tužilaštvu RS i date izjave pušten da se brani sa slobode. Radulović i ostali danas su saslušavani u Specijalnom tužilaštvu RS. Dragica Tojagić, portparol Specijalnog tužilastva, izjavila je da su Radulović i Kovačević saslušani te da će protiv njih najvjerovatnije biti zatražen pritvor. Do zaključenja sutrašnjeg broja "Nezavisnih" nije bilo završeno saslušanje osumnjičenog Stijaka.
Iz Specijalnog tužilaštva RS saopšteno je da inspektori CJB Banjaluka terete da su nabavljali i prodavali drogu, te da su štitili pripadnike zločinačkog udruženja, koji su za njih prodavali drogu, a sve u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi.
"Nezavisnim" je potvrđeno da su Radulović, Stijak i Kovačević tokom kriminalističke obrade u MUP-u RS odbili poligraf, na kojem je, kako je ranije potvrđeno, trebalo da odgovaraju i na pitanja o neriješenim ubistvima u Banjaluci.
Mladen Marić, načelnik CJB Banjaluka, izjavio je danas da je nakon hapšenja inspektora svjestan kako je povjerenje građana u policiju poljuljano, te da će o odgovornosti rukovodilaca i drugih pripadnika CJB Banjaluka biti riječi nakon okončanja istrage. "Ne znači da je odgovornost samo na ovim inspektorima, kao što ne znači ni da je svako od njih odgovoran. Sačekaćemo okončanje istrage", izjavio je Marić.
Dodaje kako ovo nije ni prvi slučaj da se službenici CJB Banjaluka kriminalistički obrađuju.
"CJB je u proteklih godinu, dvije, imao više ovakvih slučajeva i prema našim inspektorima smo postupali kao što postupamo i prema svakom drugom licu", naveo je načelnik CJB Banjaluka, dodavši kako je u CJB Banjaluka zaposleno 2.239 osoba, te da se policija nastoji riješiti loših radnika.
Marić odbacuje povezanost uhapšenih inspektora sa neriješenim ubistvima na području Banjaluke, te ističe kako on lično nema informacija da je tokom pretresa kod inspektora pronađena određena količina narkotika.
"Nezavisnim" je danas u Okružnom tužilaštvu Banjaluka potvrđeno kako je protiv Radulovića, Kovačevića i Đurića još ranije podnesena prijava zbog iznuđivanja iskaza, te da je ona u fazi provjere.
Izvor "Nezavisnih" blizak istrazi potvrdio je danas da je tokom pretresa objekata koje su koristili uhapšeni inspektori pronađeno oko 12.000 evra u kešu, a prema nezvaničnim informacijama novac je pronađen kod osumnjičenog Stijaka.

Posao za najmanje 300 radnika

BANJA LUKA - Italijanska firma 'Mehaničke konstrukcije' sa sjedištem u Kotor Varošu trebalo bi u novembru da preuzme proizvodne pogone bivše fabrike 'Unis' i da postane prvi stanovnik Tehnološkog biznis parka u Ramićima u kojem bi posao moglo da dobije najmanje 300 radnika.



Izjavio je ovo "Glasu Srpske" gradonačelnik Slobodan Gavranović i dodao da je gotovo sve spremno za uvođenje prvog investitora u Tehnološki biznis park.

- Dao sam nalog nadležnim odjeljenjima za privredu i pravna pitanja, te Gradskoj razvojnoj agenciji da pripreme potrebna dokumenta za prvu iduću sjednicu Skupštine grada. Taj set dokumenata ćemo staviti pred odbornike i njihovim usvajanjem bila bi omogućena realizacija projekta Tehnološkog biznis parka i uvođenje investitora na tu lokaciju - objasnio je Gavranović.

On je podsjetio da su predstavnici "Mehaničkih konstrukcija" u više navrata izrazili interesovanje da proizvodnju u što kraćem periodu iz Kotor Varoša prošire i na Banjaluku.

- Drago nam je što sa jednom takvom proizvodnjom započinjemo revitalizaciju pomenutog prostora. Gradu je dostavljen njihov zvanični biznis plan i, prema njemu, investitor ima dugoročnu orijentaciju za bavljenje proizvodnjom i proširenjem u Banjaluci. Realizacijom ovog projekta u cjelini donja granica broja zaposlenih trebalo bi da bude oko 300 radnika - naglasio je Gavranović.

Grad Banjaluka je krajem maja na licitaciji kupio imovinu "Unis valjaonice" u Ramićima po najnižoj ponuđenoj cijeni od 6.550.500 KM.

Gradonačelnik Gavranović i stečajni upravnik u ovom preduzeću Savo Ševaljević potpisali su početkom avgusta ugovor o prodaji imovine ove firme u stečaju za potrebe izgradnje Tehnološkog biznis parka.

Firma "Mehaničke konstrukcije", koja će biti prvi stanar biznis parka, bavi se proizvodnjom dizalica za proizvodne hale kao i za tešku industriju i u svom pogonu u Kotor Varošu zapošljava oko stotinu radnika.

Prema studiji izvodljivosti, u Tehnološkom biznis parku u sljedećih 25 godina moglo bi da bude otvoreno 200 preduzeća i obezbijeđeno pet do šest hiljada novih radnih mjesta.

Gavranović je rekao da su svi objekti i zemljište koji su ugovorom o prodaji pripadali preduzeću "Unis - valjaonica hladno valjane trake" u stečaju uknjiženi kao vlasništvo grada.

- Sada se radi na preuzimanju velike količine alata koji su bili naznačeni u posebnom lotu, ali nisu bili evidentirani kod prodaje i kod stečajnog upravnika. Taj posao se privodi kraju - rekao je Gavranović.