Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH – 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.
Iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave saopšteno je da je ova odluka u skladu sa članom 2. i 3. Zakona o praznicima Republike Srpske.
U dane praznika Republike Srpske ne rade republički organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, potpisali su 21. novembra 1995. godine tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman
Otac i majstor realnog aikidoa Ljubomir Ljuba Vračarević (67) preminuo je noćas nakon duže i teške bolesti, saznaje alo.rs.
Vračarević je tvorac borbene veštine realni aikido i na Zvezdari je imao Svjetski centar realnog aikidoa. Bio je vlasnik crnog pojasa 10. dan. Radio je u obezbjeđenju Moamera Gadafija, trenirao je ruske specijalce i jedan je od najcjenjenijih majstora borilačkih veština u svijetu.
Vračarević je postao majstor aikidoa 1971. godine. Tokom svog prvog boravka u Japanu vježbao u Hombo dođou kod Kišomaru Uješibe, 10. Dan, sina osnivača Aikidoa Moriheji Uješibe.
Poštujući dostignuća japanskih majstora, izgrađuje svoj stil primeren mentalitetu, konstituciji i tradiciji ljudi podneblja sa kog potiče.
Rad sa policijom i specijalnim jedinicama vojske, podstakao ga je da razvija svoj stil u pravcu praktične primjene, stalno ga nadograđujući.
Tokom drugog boravka u Tokiju 1993. godine i vježbanja u Jošinkan dođou, školi majstora Gozo Šiode 10. Dan, uviđa ispravnost svog shvatanja aikidoa.
Međunarodnu reputaciju majstor Vračarević izgradio je obučavajući jedinice policije, vojske,službi obezbjeđenja, kao i tjelohranitelje više državnika.
U toku svoje karijere održao je više od 250 seminara širom svijeta. Kroz klubove realnog aikidoa do sada je prošlo više od 130 000 učenika. Oblast obučavanja kojoj pridaje veliku pažnju je rad sa djecom od 5 do 12 godina. Autor je 12 knjiga o realnom aikidou i samoodbrani.
Majstor Vračarević je bio i instruktor u IBSSA, profesor na Visokoj školi za sport u Beogradu, bio je redovan član Ruske akademije nauka o Zemlji i Internacionalne akademije za nacionalnu bezbjednost.
Takođe je bio nosilac drugih međunarodnih priznanja: Tehnički Direktor Ruske Asocijacije za Realni Aikido, član Evro-Azijskog Kjokušinkai Komiteta, Počasni predsjednik Vušu Federacije oblast Šenuang - Kina, Počasni član MMA.
Međunarodna akademija za pitanja nacionalne bezbjednosti Rusije, dodijelila mu je čin general-lajtant.
U SAD 2002. godine izabran je za člana United States Martial Arts Hall of Fame.
Na ceremoniji kuće slavnih United States Martial Arts Hall of Fame 9. avgusta 2003. Ljubomiru Vračareviću je dodeljeno najveće zvanje u borilačkim vještinama: Crni pojas 10. Dan-Soke kao tvorcu stila Realni aikido.
Realni aikido je uvršćen u internacionalnu klasifikaciju borilačkih veština kao autentična srpska vještina. Majstor Vračarević je 2007. godine u Beogradu osnovao Evropsku kuću slavnih za borilačke vještine i sportove.
PRIJEDOR - Grad Prijedor raspisao je konkurs za dodjelu 125 stipendija za akademsku 2013/14. godinu, što je za 25 više nego u prethodnoj školskoj godini.
Riječ je o 60 studentskih i 65 stipendija za učenike srednjih škola u odnosu na prošlogodišnjih po 50 i za studente i za đake.
Stipendije grada Prijedora dodjeljuju se redovnim studentima druge i viših godina studija i učenicima drugog i viših razreda srednje škole.
Ovim konkursom nisu obuhvaćeni studenti prve godine, apsolventi i učenici prvog razreda srednje škole.
Konkurs je objavljen u današnjem izdanju lokalnog nedjeljnika "Kozarski vjesnik" i na internet stranici grada Prijedora www.prijedorgrad.org, a biće otvoren 21 dan.
Za stipendije u budžetu grada Prijedora u ovoj godini predviđeno je 300.000 KM.
U prethodnoj školskoj godini stipendija za studente bila je 120, a za učenike 70 KM
Mirko Brkić, sekretar Auto-moto društva iz Prijedora, ustvrdio je jučer, na svjetski Dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća, da je dionica puta Prijedor - Banja Luka najopasnija u Bosni i Hercegovini.
- Posebno je opasna kad pada kiša. Cesta ima mnogo tragova od automobila koji su puni vode, tako da često dolazi do slijetanja. Prošao sam cijelu BiH i siguran sam da je ovo najopasniji put - kazao je Brkić, koji se jučer u ime Auto-moto saveza RS i u pratnji Saobraćajne policije i predstavnika grada na putu Prijedor - Gomjenica prisjetio žrtava saobraćajnih nezgoda.
On je podsjetio da je na ovoj putnoj komunikaciji u proteklih pet godina stradalo osam osoba, pet pješaka, vozač, motociklista i biciklista.
Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović istakao je da je na putevima RS prošle godine poginulo 140 osoba, dok je 2.820 teže ili lakše povrijeđeno.
- Za devet mjeseci ove godine smrtno su stradale 104 osobe u RS - kazao je Radović, dodavši da je na banjalučkom Trgu Krajine održana simulacije saobraćajne nezgode koja je trebala navesti građane na razmišljanje.