31. 10. 2013.

Bošnjaka više nego prije rata!?

Bosna i Hercegovina ima 3,8 miliona stanovnika, od čega je 54 odsto Bošnjaka, objavili su federalni mediji, pozivajući se na izvore u nevladinim organizacijama!


Predsjednik Bošnjačkog pokreta Sejfudin Tokić juče je saopštio da je taj procenat tačan, ističući da je riječ o podacima koje je dobio od oko 2.000 posmatrača i aktivista popisnog procesa!

Iako je riječ o potpuno nezvaničnim procjenama, koje nemaju nikakve veze sa nadležnim institucijama za provođenje popisa, podatak od 54 odsto izazvao je veliki interes javnosti, naročito zbog toga što je ta cifra samo za jedan procenat manja od famoznih 55 odsto, koliko su priželjkivali Tokić i ekipa okupljena u koaliciji "Bitno je biti Bošnjak", poručujući da će to biti dovoljno da BiH bude proglašena nacionalnom državom Bošnjaka.

Ako bi se procenti pretvorili u brojke, ispada da Bošnjaka u BiH trenutno ima nešto više od dva miliona, što je, vjerovali ili ne, za oko 100.000 više nego što je bilo muslimana na popisu 1991. godine.

Već nekoliko dana mediji u celoj BiH objavljuju neke nezvanične rezultate popisa i svi se slažu u jednom - da u BiH živi oko 3,8 miliona stanovnika, što su pojedini demografi već doveli u pitanje. Ako bi se taj, kao i podatak o 54 odsto Bošnjaka uzeli kao tačni, a njima dodale i procene iz hrvatskih delova BiH da je Hrvata popisano oko 560.000, onda se prostom računicom izvodi zaključak da u zemlji ima oko 1,3 miliona Srba i pripadnika ostalih zajedno.
  
Vjerodostojnost na niskom nivou

- Ako je Bošnjaka dva miliona, a Hrvata 560.000, onda Srba i ostalih ima oko 1,3 miliona. Niko još ne smije da se usudi da iznese procjene o broju ostalih, ali, po svemu sudeći, Srba ne bi trebalo da bude više od 1,1 milion. Međutim, vjerodostojnost svih ovih podataka je na vrlo niskom nivou, jer obrada popisnica još nije ni počela. Očigledno je da se poseže za izbacivanjem procjena samo za političke svrhe i sada ih već svako tumači kako mu odgovara - kaže izvor Pressa RS blizak nadležnim institucijama za provođenje popisa.


Kako stvari stoje, objavljivanje procjene o 54 odsto Bošnjaka režirano je u kuhinji koju kontroliše Sejfudin Tokić. U tom smislu treba posmatrati i njegovu jučerašnju izjavu da su pokušaji raslojavanja, zbunjivanja i onemogućavanja popisivanja Bošnjaka završili neuspjehom. Po Tokiću, u RS se 17 odsto građana izjasnilo kao Bošnjaci. 
- U narednom popisnom procesu predstavnici bošnjačkog naroda imaju obavezu permanentnog praćenja procesa obrade popisnog materijala, u popisnom centru u Istočnom Sarajevu, kako ne bi došlo do manipulacija u brojanju, odnosno smanjivanja broja Bošnjaka. Rezultati popisa koje predviđamo omogućiće još u većoj mjeri afirmaciju BiH kao matice Bošnjaka, ma gde oni živeli - izjavio je Tokić.
Ustav iznad brojeva

Predsjednik Srpskog demokratskog foruma Slobodan Nagradić kaže za Press RS da prave muke sa popisom tek počinju i da će BiH, umjesto da reši krupan problem, upasti u nove, još veće teškoće.

- Ako je tačno da Bošnjaka ima 54 odsto, to će izazvati reakcije na drugoj i trećoj strani, a to će dovesti do novih sukoba, zbog čega neće biti ni stabilnosti ni ekonomskog razvoja. To je najnegativnija posljedica istrčavanja sa rezultatima pre nego što ih objave nadležne institucije. Verujem da je to istrčavanje jedna vrsta ispipavanja političkog pulsa na svim stranama. Mora se znati da je BiH država tri ravnopravna naroda bez obzira na to koliko kojeg ima, ali mogu pretpostaviti da će Bošnjaci razviti silnu aktivnost ne bi li BiH proglasili dominanto bošnjačkom državom. Ipak, ako se poštuje ustav, nije važno da li ih je 44 ili 54 odsto - kaže Nagradić.

On naglašava da postoji još jedna nelogična stvar u vezi sa procentom od 54 odsto - to da on pokazuje da Bošnjaci nisu imali nikakve gubitke u ratu.

Oni do podne pričaju priču o genocidu, a posle podne da ih je više od polovine u zemlji. To rade u silnoj želji da BiH bude unitarna i da oni dobiju status kakav imaju Srbi u Srbiji. Oni su se za ovih 20 godina navikli da žive na račun priče da su žrtve, dok istovremeno tvrde da ih je najviše izbeglo u treće zemlje. Međutim, ne može se istovremeno biti i pokojnik, živeti u trećoj zemlji i biti popisan. Zato, ovaj procenat nije ništa novo nego pokušaj da se živi na račun još jedne laži. Moraju da se sačekaju zvanični rezultati - zaključuje Nagradić.

Zvanični rezultati tek u januaru?
 
U institucijama nadležnim za provođenje popisa ne žele da govore ni o kakvim rezultatima sve dok proces obrade popisnica ne bude završen. Sljedeća aktivnost koja sledi je kontrolni popis koji će trajati od 2. do 10. novembra. Riječ je o svojevrsnoj kontroli kvaliteta popisa koja će biti obavljena na uzorku od oko 50.000 građana. Kako stvari stoje, Agencija za statistiku BiH neće objaviti preliminarne rezultate pre sredine januara, što će otvoriti dvoipomjesečni prostor za žestoke političke sukobe na osnovu nezvaničnih procjena.

Dodik:Nama Turska pravi ogromne probleme u BiH



Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Beogradu da je predsjednika Srbije Tomislava Nikolića i članove Savjeta za saradnju Srpske i Srbije obavijestio da situacija u BiH uopšte nije dobra i naglasio da Srpska nije doprinijela tome.Dodik je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Nikolićem,nakon sjednice Savjeta za saradnju Srpske i Srbije,naglasio da je Srbija,kao potpisnik Dejtonskog sporazuma, doprinijela da se situacija u BiH stabilizuje, ocjenjujući da Beograd kontinuirano vodi pažljivo izbalansiranu politiku prema BiH.
On je istakao da Srpska želi afirmaciju svojih prava unutar BiH i traži reviziju ovlaštenja koja je međunarodna zajednica od potpisivanja Dejtonskog sporazuma naovamo neovlašteno prenijela na BiH.
"Mi smo protiv političkog nasilja, jer to utiče na poziciju Srpske. Srpska je zaustavljena na evropskom putu, jer je neefikasna politika u Sarajevu", poručio je Dodik.
Komentarišući nedavnu izjavu turskog pemijera Redžepa Tajipa Erdogana da je Kosovo Turska, a Turska Kosovo, predsjednik Srpske je naglasio da Erdogan nema neograničeno pravo da se miješa u politike na Balkanu.
"Nama Turska pravi ogromne probleme u BiH. Ona nema neograničeno pravo da se miješa", istakao je predsjednik Dodik.
Na pitanje zašto Srpska ne učestvuje na sastanku lidera pet političkih partija iz Federacije BiH sa evropskim komesarom Štefanom Fileom u Budimpešti, Dodik je rekao da ovaj sastanak potvrđuje da problem u EU integracijama leži u Sarajevu, a da Srpska vodi proaktivnu politiku u tom smjeru.

Kako Muslimani manipulišu rezultatima popisa u BiH



Na osnovu podataka „nevladinih organizacija, odnosno 2.000 posmatrača i aktivista čiji su predstavnici tokom popisa pratili rad popisivača“, lansirana je priča o 54% „Bošnjaka“.
„Informaciju“ su očas prenijeli i mediji u RS, pozivajući se na nju kao činjenicu. A niko da radi novinarski posao i postavi odgovarajuća pitanja.
Na primjer: ako je zagarantovana anonimnost i privatnost popisa (a po zakonu jeste), otkud onda nekakvi „posmatrači“ i „aktivisti“ koji su ga navodno pratili? Jesu li to možda ovi nevladnici imali pristup popisnicama, ili im je neko od službenika zaduženih za popis otkrio podatke? I jedno i drugo su krivična djela - ako je to ikome još bitno, a trebalo bi da bude.
I otkud da ti anonimni nevladnici baš TV1 „procure“ te navodne činjenice? Najblaže rečeno, to stvara sumnju u njihovu vjerodostojnost. Ali jok, „vijest“ se prenosi bez pitanja, bez komentara, bez razmišljanja.
Komentarišu se jedino brojke, za koje se pretpostavlja da su tačne (a zašto?). Uglavnom kako veliki broj „Bošnjaka“ (objasniću začas zašto pod navodnicima) obara tezu o genocidu u BiH i dokazuje da je u RS sproveden povratak (za razliku od Federacije). Čak i da su navedene cifre tačne, time se promašuje suština pokušaja manipulacije popisom.
Nju je angloameričkoj agenciji Rojters krajem septembra otvoreno obrazložio Sejfudin Tokić, predstavljen kao „lider kampanje da se Muslimani izjasne kao Bošnjaci“. Evo šta je Tokić izjavio za Rojters: „Ako nas ima više od 50 odsto, Bosna će biti nacionalna država Bošnjaka i bićemo dominantni nad druga dva naroda“. (izvor)
Možda su neki zaboravili, ali upravo zbog te priče o dominaciji (pod maskom „građanske države“) se i vodio rat u BiH. Koji je, podsjetiću - jer je očigledno potrebno - okončan tako što je u Dejtonu priznata Srpska, a ostatak zemlje konstituisan kao federacija kako bi se obezbijedila ravnopravnost Hrvata i Muslimana. Sad znamo i zašto to nije funkcionisalo u praksi.
Mala digresija ovde: pokušaj da se ne samo stanovnicima BiH, već svim muslimanima na prostoru nekadašnje Jugoslavije koji nisu Albanci ili Turci, prišije etiketa „Bošnjak“ je prvo čista politička manipulacija, a drugo uvreda. Naime, boš (boş) na turskom znači prazan, ništavan, tako da „Bošnjak“ ispada „ništarija“ ili „nikogović“. Zato je uzdržavanje od upotrebe ovog termina stvar kako istinoljubivosti, tako i elementarne pristojnosti.
Budući da ostali „bošnjački“ prvaci nisu demantovali Tokićev navod, ispada da je forsiranje priče o „Bošnjacima“ kao natpolovičnoj većini u BiH u funkciji nametanja koncepta BiH kao nacionalne države te zajednice. A to apsolutno krši ne samo ljudska i građanska prava ostalih autohtonih stanovnika BiH, već i Dejtonski mirovni sporazum i postojeći ustavno-pravni poredak. Kako niko time da se pozabavi?
Posebno je pitanje da li će rezultati popisa - konačni, ne navodni - biti prihvaćeni u Eurostatu, pogotovo ako se ustanovi da su popisivani fiktivni ljudi koji Bosne godinama vidjeli nisu, a uredno se vode u evropskim i američkim knjigama (tamošnji popisi su završeni 2010. i 2011.). Ukoliko Eurostat odbije da verifikuje popis zbog pronađenih nepravilnosti, šta onda? Ili ako ga verifikuje uprkos nepravilnostima, jer je to u političkom interesu moćnih? O tome ni riječi, već samo o dubioznim brojkama.

U SAMO 4 NEDJELJE: Pila je 3 litra vode dnevno zbog glavobolje i loše probave, a rezultat je bio zadivljujući!



Sara Smit, 42-godišnja Britanka i majka dvoje djece, imala je svakodnevne glavobolje i lošu probavu.
Nakon preporuke ljekara, odlučila se na eksperiment, prilikom koga je tokom 28 dana pila tri litre vode dnevno. Rezultati su bili nevjerovatni!
Nakon što su je godinama mučile glavobolje i loša probava, neurolog i nutricionista savjetovali su joj da počne piti tri litre vode dnevno kako bi tijelo bolje funkcionisalo.
Sara je dan obično započinjala šoljicom čaja, a vodu bi popila uz ručak i večeru – u prosjeku litar dnevno.
Kad je vidjela podatak da svaka peta žena ne unosi dovoljno vode u organizam, odlučila je da napravi eksperiment i tokom četiri nedjelje unosi preporučenu količinu kako bi vidjela šta će se dogoditi. Svoje iskustvo je opisala Daily Mailu.
Tri litre vode zvuče jako puno, zato se posavjetovala s ljekarom opšte prakse kako naglo povećanje unosa vode ne bi ostavilo zdravstvene posljedice.
Ohrabrio ju je preporukom da jednu litru popije ujutru, jednu u poslijepodnevnim satima i jednu uveče.
- Vaši bubrezi, koji filtriraju otpadne stvari iz krvi prije nego što ih pretvore u mokraću, brzo će osjetiti korist od ovog eksperimenta - rekao joj je doktor.
Cio je eksperiment pratilo i fotografisanje iz nedjelje u nedjelju. Na početku je, priznaje, izgledala kao da ima 52 godine, dakle 10 godina više. Imala je tamne kolutove oko očiju, zbog čega je izgledala iscrpljeno, istaknute bore, crvene mrlje, koža je bila bez sjaja.
- Izgledala sam mrtvo - piše Sara.
Čak su joj i usne bile smežurane, što je klasičan znak loše hidratacije. Svaki sistem i funkcije u našem tijelu zavise o vodi. Ona ispira toksine iz vitalnih organa, prenosi hranjive stvari do stanica, osigurava vlažnu okolinu za uši, nos i grlo, izbacuje otpad.
Ne unositi dovoljno vode znači oslabiti organizam. Zato je odlučila 28 dana da pije tri litre vode dnevno, i rezultat je bio zapanjujuć.



Osjećala se bolje već nakon prve nedjelje
Već pri kraju druge nedjelje primjetila je da nedjelju dana nije imala glavobolje i da joj je probava radila mnogo bolje.
Nakon četiri nedelje eksperimenta, njeno je lice izgledalo potpuno drugačije.
Izgledala je kao druga žena. Tamni kolutovi oko očiju su potpuno nestali, kao i crvenilo. Koža joj je postala glatka gotovo kao kad je bila dijete.
Transformacija je bila zadivljujuća
Takođe se osjećala zdravije, poletnije i mršavije, što je nevjerovatno jer nije ništa promijenila u svojoj rutini osim količine vode koju je unosila.
Nije se odrekla ni provoda i pokoje kapljice alkohola, ali je pritom pila i dovoljno vode i ujutru se budila svježa.
Sara savjetuje da svaka žena učini isto – pije tri litre vode dnevno i vidi šta će se dogoditi!
Naravno, prije toga posavetujte se s ljekarom.

POGIBIJA PADOBRANACA U ZALUŽANIMA: Utvrđeno da se nije radilo o nesrećnom slučaju niti krivici pilota



Snježana Petković, tužilac u čijoj nadležnosti je bila istraga avionske tragedije u Zalužanima, izjavila je danas da je banjalučko Okružno tužilaštvo nakon višemjesečne istrage utvrdilo da postoji krivična odgovornost u slučaju pogibije pet mladih Banjalučana u maju prošle godine.
Petkovićeva je objasnila da je po prikupljanju brojnih materijalnih dokaza, među kojima je bilo više vještačenja, utvrdila da se nije radilo o nesrećnom slučaju niti o krivici pilota.
"Kada sam utvrdila da postoji nečija krivična odgovornost, odlučeno je da predmet ustupimo dalje Tužilaštvu BiH, koje po zakonu ima nadležnost nad avionskim nesrećama", navela je Petkovićeva.
Ona je dodala da se radi o jako komplikovanom predmetu, te da je to i glavni razlog zašto je istraga trajala toliko dugo.
"Utvrđivali smo da li se radi o nesreći, da li je pogriješio pilot, da li ima osumnjičenih, odnosno da li će neko biti krivično gonjen", objasnila je Petkovićeva.
Sa druge strane, Duško Grmuša, koji je u vrijeme pada aviona bio predsjednik Padobranskog kluba "Banjaluka", čijih je pet članova izgubilo život, kaže da mu je sve, što se tiče dosadašnje istrage, u potpunosti sumnjivo. Upitan kako komentariše to što je istragom utvrđena nečija krivična odgovornost, on kaže da nije uznemiren.
"Nemam nijednog razloga za uznemirenost. To je, nažalost, jedna nesreća i tako će biti i utvrđeno", ističe Grmuša.
Podsjetimo, Okružno tužilaštvo Banjaluka je utvrdilo da nije nadležno za istragu u ovom predmetu, te ga je proslijedilo Tužilaštvu BiH, što pojedini pravnici ocjenjuju pogrešnim. Faruk Balijagić, pravni ekspert, tvrdi da je čista izmišljotina da su avionske nesreće u nadležnosti Tužilaštva BiH.
"Decidno je navedeno koja su to krivična djela u nadležnosti Tužilaštva BiH, a to zasigurno nisu avionske nesreće. Jedino što se prepliće s entitetskim tužilaštvima i Tužilaštvom BiH jeste organizovani kriminal", naveo je Balijagić.
Objašnjava da avionska tragedija koja se dogodila u Zalužanima nema nikakav međunarodni karakter.
"Čak i da ima ove elemente, posljedice su nastale na teritoriji RS i prema tome nadležnost u vođenju istrage je na Okružnom tužilaštvu Banjaluka", zaključio je Balijagić.
Ipak, Okružno tužilaštvo Banjaluka predmet je proslijedilo Tužilaštvu BiH, iz kojeg detalje ne iznose, a uz to i dalje nije jasno kada će sarajevski Fakultet za saobraćaj i komunikacije da dobije preostali novac za vještačenje koje vrši. Naime, vještačenje košta ukupno 38.000 maraka, a Okružno tužilaštvo Banjaluka je kao predujam isplatilo tek 9.000.
"Preostao nam je još fizički uvid u dijelove motora aviona. Obaviješteni smo od tužiteljice iz Banjaluke da je slučaj upućen državnom tužiteljstvu, odakle nas nisu ni kontaktirali. Kako će to ići dalje, ja ne znam", ističe Samir Čaušević, dekan Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Sarajevo.
Upitan hoće li, nakon što vještačenje završe, rezultate predati nadležnom tužilaštvu prije nego što dobiju preostali novac, on daje jasan odgovor.
"Nećemo, zašto bismo to radili? Imate angažman, odgovoran posao i dajete materijale gdje ćete ići sutra po sudu, a da ne budete plaćeni za to. Neće niko da pristane na to", odgovara Čaušević.
Najteže je u svemu, sigurno, roditeljima pokojnih Alena Crnalića (24), Nemanje Goronje (32), Stefana Karanovića (24), Nikole Stevića i Srđana Kosića, koji pravdu čekaju već 17 mjeseci.

30. 10. 2013.

Naduvan broj stanovnika u Prijedoru i Doboju



Iako će prvi preliminarni rezultati popisa stanovništva u BiH zvanično biti objavljeni u januaru, nepotpuni podaci pokazuju da je u nekim gradovima u Republici Srpskoj inženjering, prije svega od strane Bošnjaka, “naduvao” broj stanovnika.
Prema saznanjima od izvora bliskog statističkim agencijama, u RS, osim Banjaluke, više od 100.000 stanovnika ima i Bijeljina, dok je blizu ovog broja i Prijedor.
Prema nepotvrđenim podacima, u Banjaluci živi oko 199.990 osoba, u Bijeljini 115.000, Prijedoru 97.000, dok je Doboj stao na oko 77.000 ljudi.
Demograf Stevo Pašalić ističe da nije iznenađen time da Banjaluka nema više stanovnika, iako je jedini veći grad koji ima pozitivnu stopu prirodnog priraštaja.
Kada je riječ o brojnosti stanovništva Bijeljine, Pašalić smatra da bi konačni rezultati trebalo da pokažu da ovaj grad ima i više od 120.000 stanovnika, a za njega su iznenađujuće brojke koje se odnose na Prijedor.
Prijedor je grad koji ima izuzetno nisku stopu prirodnog priraštaja i moguće je da je ovaj broj od 97.000 stanovnika uvećan popisnim inženjeringom koji su vodili Bošnjaci, što je vidljivo i u Zvorniku – rekao je Pašalić.
On je podsjetio da je tokom popisa stanovništva u mnogim opštinama i gradovima bila izražena žestoka kampanja da budu popisani mnogi Bošnjaci koji više od godinu ne žive u RS.

Prijedor:Motorom se zabio u kafić, pa završio pod točkovima Passata



Motociklista, D.K. (21) zadobio je teže tjelesne povrede u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 18.30 u Kozarskoj ulici u Prijedoru. Dvadesetjednogodišnjak je zbrinut u prijedorskoj bolnici, nije životno ugrožen ali će biti zadržan na bolničkom liječenju.
Prema tvrdnjama očevidaca motociklista se u jednom trenutku podigao na zadnji točak motora, potom sa ulice skrenuo na trotoar i udario u izlog ugostiteljskog objekta „Casper“ te zajedno sa motorom udario u bočnu stranu "passata" koji je u tom trenutku prolazio cestom.



29. 10. 2013.

Besplatna kirija! Kuća sa nultom potrošnjom energije

Cilj ‘ energy+green home’ projekta je predstaviti stambeni prostor nulte energetske potrošnje koji sledi tri e+ principe: “energija+” ili održiva energija integrisana sa zelenim tehnologijama, “eko+” to jest ekološko stanovanje i “emocije+” to jest stambeni prostor koji stimuliše emocije kod stanara. U ovoj kući korišteno je ukupno 95 zelenih tehnologija.
Neke od njih su smanjenje ukupne potrošnje energije primenom izolacije visokih performansi i trostruka prozorska okna visoke gustoće koja rezultiraju minimalnim “curenjem” vazduha te konstantnim održavanjem unutrašnje temperature.



Segment “energy+” ostvaruje se uz pomoć solarnih fotonaponskih panela instaliranih na delove krova kako bi se omogućilo korišćenje nekonvencionalnih izvora za proizvodnju toplotne i električne energije. Osim toga, integrisane su i nove tehnologije kao što su radijatori koji hlade kao i prirodni sistemi rasvete sa ventilacijom koji osim što povećavaju nivo energetske nezavisnost idaju i veći stepen komfora za stanare.


“Eco+” pristup evidentan je u zelenom zidu i povezanoj krovnoj konstrukciji koji zajedno stvaraju vizualni sklad između prirode i arhitekture. Kuća za navodnjavanje koristi pročišćenu kišnicu, dok su reciklirana plastika i drvo korišćeni prilikom izgradnje nameštaja i drugih elemenata unutrašnjeg uređenja.


Konačno, “emotion+” segment je osmislio inženjerski studio Kolon engineering & construction za optimizaciju prostora. Ekološke tapete i sistem monitoringa koncentracije CO2 koriste se unutar stambenog prostora, pri čemu ukupno 450 senzora kontrolira niz zelenih tehnologija.


28. 10. 2013.

Jednostavno da jednostavnije ne može: Napravite osvježivač prostora za minut!

Ovo je prijedlog za koji je potrebno bukvalno minut vašeg vremena i skoro nikakav trošak, a rezultat je apsolutna svježina u domu. Naravno, radi se o osvježivaču prostora, za koji su vam potrebni sljedeći sastojci:



1. teglica s aluminijumskim poklopcem
2. soda bikarbona
3. esencijalno ulje po vašem izboru
Postupak pripreme:
Na poklopcu teglice probušite nekoliko rupa, a zatim u nju ubacite par kašika sode bikarbone. Nakon toga dodajte 8 kapi esencijalnog-eteričnog ulja po želji (recimo lavande, pačulija, narandže, ruzmarina…). Soda bikarbona skuplja neprijatne mirise, a ulje daje svež miris. Takođe, tako mala tegla može da stane bilo gde u vašoj kući ili pak u autu.

Evropska unija traži novu Jugoslaviju?

U Crnoj Gori se vodi rasprava o ideji koju je iznio ministar Igor Lukšić o formiranju balkanskog G6 saveza. Pojedini političari smatraju da se iza tog prijedloga krije Brisel, ali ga svi podržavaju.



Formiranje takozvane “balkanske šestorke” nije obnavljanje Jugoslavije, ali je svakako dobra ideja koju što prije treba uvrstiti na dnevni red Skupštine kako bi se što prije i realizovala, ocijenili su predstavnici opozicionih partija u Crnoj Gori, a prenose “Vijesti”.

Ideja o povezivanju zemalja zapadnog Balkana koju je u javnost izneo ministar Lukšić najprije je u parlamentu zaintrigirala poslanika Socijalističke narodne partije (SNP) Vasilija Laloševića.

On je bio jedan od prvih poslanika koji je u parlamentu postavio pitanje da li je formiranje G6 zaista mogućnost saradnje ili samo propaganda.

- Ima potpune logike da je ta ideja potekla iz EU, da je možda neko sa strane pretpostavio da Crna Gora koja nema otvorenih pitanja ni sa jednom od ovih zemalja odlična da bude inicijator. Nije bitno ko je predložio, bitno je ko će realizovati. I da je neko naučio Lukšića tome, svaka mu čast – kazao je Lalošević za “Vijesti nedjeljom”.

Poslanik Pozitivne Crne Gore Dritan Abazović smatra da Crna Gora, kao najmanja zemlja u regionu, nije sposobna da samostalno iznese velike infrastukturne projekte, i da bi zajednički sa drugim državama lakše aplicirala u ovakvim situacijama, prenosi "ATV BL"

- Ovdje prevashodno mislim na tri oblasti – saobraćajna infrastruktura, energetika i zaštita životne sredine. Benefiti mogu biti i političke prirode, ali G6 nastaje ili će nastati iz potrebe za ekonomskim oporavkom regiona i povećanja njegove konkurentnosti u svim oblastima politčkog života Evrope – rekao je Abazović.

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Koča Pavlović ocijenio je da se ideja G6 može relativno brzo ostvariti jer ima podršku EU, što je i iskazano u posljednjem Izvještaju o napretku Crne Gore.

- Ova ideja je lako ostvarljiva jer ima podršku Brisela, a svaka od zemalja koje čine G6 je učlanjenje u EU deklarisala kao svoj vrhunski cilj. Ovu inicijativu treba odmah uvesti u skupštinsku proceduru – rekao je Pavlović “Vijestima” i dodao da realizacija ove inicijative ne zavisi samo od Crne Gore, već i od ostalih država regiona.

I Pavlović je naveo da postoji mogućnost da je ideja o povezivanju bivših jugoslovenskih republika potekla iz Brisela.

Lalošević, Abazović i Pavlović saglasni su da je najbolji primjer kako bi G6 mogla funkcionisati nordijski model, odnosno Nordijski savjet. Lalošević je istakao da bi, pored socioekonomskog razvoja, saradnje u oblasti energetike i infrastrukture, posebno važna bila oblast razmjene ljudskih resursa. Između ostalog, Lalošević je istakao da bi to posebno koristilo studentima i osobama kojima je potrebno liječenje preko granice.

Poginula žena u prijedoru



Pješak Zineta Hadžić /57/ iz Prijedora poginula je kada je u Brezičanima, na magistralnom putu Prijedor - Novi Grad, udario automobil kojim je upravljao dvadesetšestogodišnji Elvedin Karajić, saopšteno je iz Okružnog tužilaštva Banjaluka.
Saobraćajna nesreća dogodila se sinoć oko 18.40 časova, a dežurni tužilac naložio je obdukciju tijela stradale.
Obdukacija će biti obavljena u Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske.
Naloženo je i vještačenje da bi se utrdio tačan uzrok nesreće.

26. 10. 2013.

Večeras pomjerite kazaljke na satu



U noći sa subote na nedjelju (večeras) počinje zimsko računanje vremena u Evropi. Tako će se kazaljke na satu u 3 sata ujutro pomjeriti za jedan sat unazad, na 2 sata. Noć će, tako, biti duža, što znači i više sna.
Pomjeranje kazaljki u zapadnoj Evropi uvedeno je početkom 70-ih godina prošlog vijeka, uz obrazloženje da se time produžava dan, postižu uštede u potrošnji električne energije, povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje ljudi i radni dan čini efikasnijim.
Moguće je da će neki osjetiti posljedice pomjeranja kazaljki na satu u vidu pospanosti, manjka energije, osjećaja umora i slabe koncentracije. No, to ne bi trebalo trajati duže od nekoliko dana dok se naš organizam ne privikne na tu promjenu

"Marakana" 4. najbučnija na svijetu!



Prema pisanju američkog portala 'Bličer riport' stadion Crvene zvezde četvrti je najbučniji na svetu.
Napravljena je lista od 15 stadiona, prva tri mesta drže Turci, a najglasniji je stadion Galatasaraja 'Turk telekom arena'.
„Stadion poznat i kao Marakana je veoma bučno i zastrašujuće mesto. To je dom Crvene zvezde, najuspešnijeg kluba u Srbiji."
„Renoviran je 2008. a tokom godina se menjao i kapacitet. Od 1963. do 1964. mogao je da primi 55.000 ljudi. Od tada pa do 1993. rekord je bio 110.000. Konačno, 1993. je kapacitet pomeren zbog sedišta na 55.538 ljudi", stoji u opisu beogradske Marakane uz pesmu Delija: „Po zimi, kiši, suncu, snegu ili košavi..."

Lista 15 najbučnijih stadiona:
1. 'Turk Telekom arena' (Galatasaraj)
2. 'Ataturk' (Bešiktaš)
3. 'Šukru Saračoglu' (Fenerbahče)
4. 'Marakana' (Crvena zvezda)
5. 'Vestfalen' (Borusija Dortmund)
6. 'Tumba' (PAOK)
7. 'Seltik park' (Setlik)
8. 'Bombonjera' (Boka juniors)
9. 'De Kujp' (Fejnord)
10. 'Enfild' (Liverpul)
11. 'Asteka' (Klub Amerika)
12. 'Ajbroks' (Rendžers)
13. 'Miejski' (Visla)
14. 'San Siro' (Milan i Inter)
15. 'Sentenario' (Penjarol)

24. 10. 2013.

SRPSKA IZLAZI NA MORE: Po Dejtonu RS na Jadranu preko Prevlake

Prema usvojenoj deklaraciji jedna od mogućnosti je da se aktivira preliminarno dogovoreno riješenje na Konferenciji o miru u Dejtonu, kojim bi se teritorijalna veza RS s Jadranskim morem riješila u području Prevlake



BANJALUKA - Na Palama je danas održana svečana sjednica prvog saziva Skupštine srpskog naroda u BiH, kojoj su prisustvovali poslanici te Skupštine, članova prve Vlade i Predsedništva RS iz 1991. godine. Svečanu sjednicu je organizovao Momčilo Krajišnik, prvi predsjednik Narodne skupštine RS, koji je u septembru pušten iz zatvora nakon što je odslužio dvije trećine kazne na koju ga je osudio Haški tribunal zbog počinjenih ratnih zločina u BiH.
Sjednica je organizovana povodom obiljeležavanja 22. godišnjice osnivanja i prvog zasjedanja Skupštine srpskog naroda u BiH. Sjednici nije prisustvovao predsjednik RS Milorad Dodik, koji je takođe bio poslanik prvog saziva Skupštine srpskog naroda u BiH. Prisutni su usvojili Deklaraciju kojom su pozvali predstavnike vlasti na svim nivoima u BiH da se "odlučno suprotstave svim vidovima raspirivanja mržnje i ratnohuškačke retorike i da se založe za trajno pomirenje i međusobno skladan život u BiH".
U Deklaraciji je navedeno da bi "jedini put do pomirenja bio bi da se, umjesto neiskrenog izvinjenja, učini oprost za zlo koje im se u prošlosti desilo i da zatraže oprost za djela koja su oni, ili neki njihovi sunarodnici, drugima učinili". Političari u BiH su pozvani da posvete pažnju rješavanju ekonomskih problema u zemlji, umjesto što se "međusobno optužuju i udvaraju militantnim krugovima iz kruga svojih birača".
U Deklaraciji se još vlasti RS pozivaju da od Savjeta za implementaciju mira u BiH i visokog predstavnika zatraže da se RS nadoknadi 0,5 posto teritorije zagarantovane Dejtonskim sporazumom i da ta nadoknada bude "jedna trećina teritorijalnog djela izlaska BiH na Jadransko more ili da se aktivira preliminarno dogovoreno rješenje ovog problema na Konferenciji o miru u Dejtonu, kojim bi se teritorijalna veza RS s Jadranskim morem rješila u području Prevlake".
Podržana je presuda Suda za ljudska prava iz Strazbura u predmetu "Sejdić-Finci", ali je ocenjeno da bi bilo opasno da se realizacijom ove odluke ugrozi etnički princip glasanja koji je u Dejtonu usvojen kao instrument kojim se garantuje ravnopravnost triju naroda, koji su, do tada, bili u sukobu.
Srpski poslanici, njih 77, napustilo je 1991. godine Skupštinu tadašnje Socijalističke Republike BiH i osnovalo Skupštinu srpskog naroda u BiH. Za predsednika Skupštine tada je izabran Momčilo Krajišnik.

Upozorenje: Ne javljajte se na ovaj broj!

Upozoravamo sve korisnike Ereoneta da budu pažljivi pri odgovaranju na pozive iz inostranstva, pogotovo s broja +88213200600, ali i s ostalih brojeva koji počinju sa +882 jer postoji mogućnost prevare, stoji u upozorenju iz Eroneta.




Ne uzvraćajte pozive na navedeni broj i uklonite ga s liste propuštenih poziva na svojim mobilnim uređajima, zaključuje se u saopštenju.

23. 10. 2013.

Preživeo napad ajkule zahvaljujući bokserskim refleksima

Amerikanac Džef Horton je surfovao prošle nedelje zajedno sa desetak prijatelja nadomak havajske obale kada ga je napala tigar ajkula. Odlučan da ne završi kao doručak opasnom predatoru, 27-godišnji surfer, koji je ranije trenirao boks, jednostavno je nokautirao zver.




"Premreo sam od straha. Bilo je boriti se ili umreti, zato sam počeo da je udaram što sam snažnije mogao", kazao je Horton u izjavi za havajski list "Garden ajlend".

Mladić je očigledno zadržao bokserske reflekse koji su mu spasili život.

"Zadao sam joj nekoliko dobrih udaraca, a jednom sam uspeo da je snažno zviznem u oko", ispričao je Horton, dodajući da je ajkula na kraju priznala poraz i pobegla.

Njegovi prijatelji su mu tada pritrčali u pomoć i odvukli ga na plažu.

"Jedan oduševljeni turista me je častio pićem", naveo je hrabri surfer koji tvrdi da mu ova "mala avantura" nije uništila volju za surfovanjem kojim namerava da se bavi "do kraja života".

Pogledajte probni let prvog aviona Er Srbije!




Prvi avion "Er Srbije" (Air Serbia) poletio je danas sa beogradskog aerodroma u okviru planiranog probnog leta na liniji Beograd-Niš-Beograd.
Kako je potvrđeno na aerodromu "Nikola Tesla", avion je poletio u 11.53, a prate ga avioni Vojske Srbije u okviru redovne letačke obuke. Lokacije iznad kojih ih je moguće vidjeti su Kalemegdan, Avala i Ušće, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Predstavnik Kontrole letenja Srbije i Crne Gore Srđan Predojević je potvrdio da je počeo probni let, i dodao da je Er Srbija budućnost vazduhoplovstva Srbije.
Na ovom demonstrativnom letu, inspektorski tim Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije obaviće pregled aviona erbas 319, kako bi provjerili bezbjednost aviona prije prvog zvaničnog leta, najavljenog za 26. oktobar.
Inspektori Direktorata provjeravaju procedure koje se sprovode u fazi pripreme leta, proračun performansi, procedure letačkog i kabinskog osoblja u toku leta, tehničku ispravnost aviona, operativni priručnik i mnogo toga još što čini sastavni dio provere aviona koji se prvi put uvodi u flotu neke aviokompanije.
Poslije detaljne provere aviona i osoblja koje učestvuje u pripremi i realizaciji leta Direktorat civilnog vazduhoplovstva pripremiće izvještaj u kojem će iznijeti svoja zapažanja, ocjene i preporuke za što bezbjednije i sigurnije funkcionisanje svih faza leta Erbasovog aviona 319.
Inače, od posljednjeg demonstracionog leta velikog putničkog aviona prošlo je više od 20 godina, kada je u flotu Jat ervejza ušao avion tipa ATR.
Prvi avion erbas A319 kompanije "Er Srbija" sletio je u subotu na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" u pratnji dva aviona Vojske Srbije MIG 29. Reč je o iznajmljenom avionu koji je doletio je iz Diseldorfa.
Er Srbija će sutra otvoriti renoviranu Jatovu poslovnicu na beogradskom Tašmajdanu. Poslovnicu će otvoriti, kako je saopštila kompanija, ministar privrede Saša Radulović i generalni direktor Er Srbije Dane Kondić.
Za petak je zakazana svečana ceremonija koja će označiti početak rada kompanije "Er Srbija", a za subotu je planiran prvi let na liniji Beograd-Abu Dabi.
Vlada Srbije je 1. avgusta sa "Etihad ervejzom" potpisala sporazum o strateškom partnerstvu kojim će kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata postati vlasnik 49 odsto kapitala srpske aviokompanije i na osnovu kojeg će "Jat ervejz" promijeniti ime u "Er Srbija".

Nijedan broj nije slučajan: Šta policija zna o vama čim vidi JMBG?

Uvijek nam je bilo poznato prvih sedam cifara, za koje svi znaju da su povezani sa datumom rođenja. Međutim, ostalih šest su često predmet raznih nagađanja




Jedinstveni matični broj građana (JMBG) je identifikaciji broj dat svim novorođenim građanima SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije) od 1976. godine, prenosi Alo.rs.
Svi građani rođeni prije 1976. godine su dobili broj u zavisnosti od regija u kojim su tada živjeli, a ne u kojima su rođeni.
Uvijek nam je bilo poznato prvih sedam cifara, za koje svi znaju da su povezani sa datumom rođenja. Međutim, ostalih šest su često predmet raznih nagađanja.
Broj je napravljen od 13 cifara u formi “DD MM GGG RR BBB K” (bez razmaka), gdje su:
DD – dan rođenja
MM – mjesec rođenja
GGG – posljednje tri cifre godine rođenja
RR – politički regija rođenja (za građane rođene prije 1976. godine politički regija gdje su trenutno živjeli)
* 00-09 – stranci bez državljanstva bivše SFRJ ili njenih nasljednica.
01 – stranci u BiH
02 – stranci u Crnoj Gori
03 – stranci u Hrvatskoj
04 – stranci u Makedoniji
05 – stranci u Sloveniji
07 – stranci u Srbiji (bez pokrajina)
08 – stranci u Vojvodini
09 – stranci na Kosovu i Metohiji
* 10-19 – Bosna i Hercegovina
10 – Banja Luka
11 – Bihać
12 – Doboj
13 – Goražde
14 – Livno
15 – Mostar
16 – Prijedor
17 – Sarajevo
18 – Tuzla
19 – Zenica
* 20-29 – Crna Gora
21 – Podgorica
26 – Nikšić
29 – Pljevlja
* 30-39 – Hrvatska
30 – Osijek, Slavonija region
31 – Bjelovar, Virovitica, Koprivnica, Pakrac, Podravina region
32 – Varaždin, Međimurje region
33 – Zagreb
34 – Karlovac
35 – Gospić, Lika region
36 – Rijeka, Pula, Istra and Primorje region
37 – Sisak, Banovina region
38 – Split, Zadar, Dubrovnik, Dalmacija region
39 – ostalo
* 41-49 – Makedonija
41 – Bitola
42 – Kumanovo
43 – Ohrid
44 – Prilep
45 – Skopje
46 – Strumica
47 – Tetovo
48 – Veles
49 – Štip
* 50-59 – Slovenija (samo 50 je korišćeno)
* 60-69 – (nije korišćeno iz neobjašnjenih razloga)
* 70-79 – Centralna Srbija
71 – Beograd region
72 – Šumadija
73 – Niš
74 – Južna Morava
75 – Zaječar
76 – Podunavlje
77 – Podrinje i Kolubara
78 – Kraljevo
79 – Užice
* 80-89 – Autonomna Pokrajina Vojvodina
80 – Novi Sad
81 – Sombor
82 – Subotica
85 – Zrenjanin
86 – Pančevo
87 – Kikinda
88 – Ruma
89 – Sremska Mitrovica
* 90-99 – Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija91 – Priština
92 – Kosovska Mitrovica
93 – Peć
94 – Đakovica
95 – Prizren
96 – Kosovsko Pomoravski okrug
 BBB – jedinstveni broj
000-499 – muški
500-999 – ženski
K – kontrolna cifra
Kontrolna cifra se izračunava formulom gdje DDMMGGGRRBBBK = ABVGDĐEŽZIJKL
L = 11 – (( 7*(A+E) + 6*(B+Ž) + 5*(V+Z) + 4*(G+I) + 3*(D+J) + 2*(Đ+K) ) % 11)
% je MOD ili ostatak dijeljenja, a ne / ili znak za dijeljenje
ako je kontrolna cifra između 1 i 9, ostaje ista ()
ako je kontrolna cifra veća od 9, postaje nula ()