1. 2. 2014.

Igra koju igra preko 10 miliona ljudi

Igrica „World of Warcraft“ je jedna od najigranijih na svetu. Ima preko 10 miliona pretplatnika, tako bar kažu njeni tvorci, ljudi iz jedne od najpoznatijih fabrika video-igara - „Blizarda“.
A kod nas? I kod nas je veoma popularna. Prema podacima iz igraonica nalazi se na drugom mestu.
 

O kakvoj igri je reč... Pa možemo da vam objasnimo samo ukratko. Igra se isključivo putem interneta. Reč je o večitoj borbi dobra i zla. Na vama je da odlučite da li želite da budete dobrica ili zli veštac. Ukoliko hoćete da budete dobri, pridružite se Alijansi (patuljci, gnomi, ljudi, noćni vilenjaci), a ako ne, onda je vaš izbor horda (orci, taureni, zombiji, trolovi). 

Istorija
Svet Warcrafta je svoj život započeo još 1994. godine u igri „Warcraft: Orcs and Humans“, klasičnoj strategiji u realnom vremenu. I pored dobrog uspeha, „Warcraft“ je bio manje popularan od direktnog rivala, igre Dune 2. Sledeći nastavak - „Warcraft II“ se ravnopravno nosio sa legendarnim „Command & Conquerom“, a poslednja strategija u WC serijalu – Warcraft III se i danas igra. Proslavu desetogodišnjice Warcraft sveta, Blizzard je začinio izdavanjem „World of Warcrafta“ 23. novembra. Od samog početka, WoW je osvajao igrače širom sveta, a u tome je pomogla i ekspanzija „Burning Crusade“ koja je izašla 16. januara 2007 godine. Wrath Of The Lich King je izašao 13. novembar 2008, Cataclysm koja je izasla 7. decembra 2010 je zapalila svijet.Poslije Cataclysme je izasla Mists Of Pandarija 25. septembra 2012 godine.  Danas je WoW najigranija igra sa mesečnom pretplatom. Čak je i ušla u Guinnessovu knjigu rekorda kao najpopularnija MMORPG igra.
Opis igrice 
U ovom virtuelnom svetu čekaju vas mnogi zadaci i mnoge opasnosti. Dobijaćete naređenja da pronađete određeni predmet, eliminišete neku opasnost ili oslobodite zarobljenike... što se, naravno, razlikuje od rase do rase. Iako svaka rasa ima drugačiju pozadinsku priču, nivoi su isti za svakoga. Kada krenete u borbu, nemate skoro ništa, u najboljem slučaju slabašan oklop i maleni mač. Vremenom ćete se sami pobrinuti da pronađete jače oružje i opremu, što je i jedna od glavnih stvari kojoj težite tokom igre. Kako budete napredovali u igrici, tako će iskustvo vašeg heroja rasti i on će postajati sve precizniji i jači, učiće mnoge različite moći i veštine, što opet zavisi od toga šta vi želite da on ostvari. Baš kao i u realnom životu. Tako možete da nakon nekoliko pređenih zadataka omogućite vašem heroju da ima najveću sekiru, najjaći oklop ili da bude nevidljiv. 
„World of Warcraft“ je osmišljen za igru sa mnogim igračima širom sveta pa, ukoliko se osetite usamljeno na vašem pohodu, slobodno potražite prijatelje. Ovo važi i za neki težak zadatk, lakše ćete ga preći u društvu. Oko vas je uvek mnoštvo ljudi, dovoljno je da nekome pošaljete poruku i pitate ga da li želi da vam se priključi. 
Dobra vest je i da heroj kog vodite u igri ne može da umre. Čak i ukoliko budete poraženi u bici, umrećete samo nakratko, a vaš duh će se stvoriti na najbližem groblju. Onda ćete u tom, potpuno bezbednom, obliku morati sa groblje da dođete do svog tela. Onog trenutka kada se nađete pored svog tela, ponovo ćete oživeti. Ukoliko vas mrzi da sve ovo radite, dovoljno je da zamolite duha da vas odmah vrati u život, ali kao posledica toga sva vaša oprema će biti oštećena. 

Od ove igrice se živi Zadovoljstvo upuštanja u WOW svet će vas koštati. Dobri igrači pred kompjuterom sede oko pet sati. Iskusni igrači kažu da je to mininum da biste u igrici zaista napredovali. Dakle, ako izračunate koliko je to novca za internet ili igraonice sve će vam biti jasno. 
Međutim, mnogi na ovoj igrici zarađuju. 
Postoje načini da se proda oprema ili karakter kojim ste do tada igrali. Domaći igrači kažu da najbolje plaćaju igrači iz Emirata. Cene se za karaktere kreću od tričavih 400, pa do celih 7.000 evra. 
I kada naši igrači dobiju novac, uglavnom kupuju bolje kompjutere da bi ponovo nadogradili likove. 
Od ove igrice se odvikava 
Kažu da ukoliko započnete razgovor sa igračima WoW-a, osim osnovnih informacija verovatno nećete razumeti veći deo razgovora, pošto se služe žargonom koji je prilagođen samoj igri. Koliko ova igra, ukoliko sa njom preterate, može da vam otme realan život govori i činjenica da će u jednoj od skandinavskih zemalja biti otvorena klinika isključivo i samo za odvikavanje od WoW-a.

Najprodavanije igre za PC 

1. The Sims 2 - 20 miliona
2. The Sims   - 16 miliona
3. World Of Worcraft - 14 miliona
4. Minecraft  - 14 miliona
5. Half-Life 2 -  12 miliona
6.Diablo 3 - 12 miliona
7.Battlefield 2 - 11 milion
8.StarCraft  - 11 miliona
9. The Sims 3 - 10 miliona
10.Guild Wars - 6.5 miliona


28. 1. 2014.

Banjaluku pogodio zemljotres jačine 4,5 stepena


Zemljotres magnitude 4,5 stepena, na dubini od dva kilometra zadrmao je Banjaluku oko 1.03 minuta poslije ponoći.
Epicentar zemljotresa bio je 33 kilometra sjevorno od Banjaluke, i deset kilometara južno od Gradiške, stoji u izvještaju Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra.
Prve informacije ukazuju da se zemljotres osjetio na široj teritoriji BiH, a trenutne informacije o eventualnim štetama za sada nisu poznate.

11. 1. 2014.

Prijedor - kanalizacija: Učešće građana 900 KM po domaćinstvu



U izgradnji sekundarne kanalizacione mreže u prijedorskom naselju Tukovi u okviru projekta Evropske investicione banke /EIB/ "Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj" vrijednog 50 miliona evra, predviđeno je učešće građana od 900 KM po domaćinstvu.
Koordinator projekata infrastrukture grada Prijedora Stanko Marković rekao je Srni da domaćinstva imaju mogućnost izbora da se po ovoj cijeni priključe na ranije izgrađenu primarnu kanalizacionu mrežu, ili da o svom trošku izgrade priključke prema propisanim standardima.
"Ovo je najminimalnija moguća cijena koja vrijedi dok traje izvođenje radova, odnosno dok izvođač radova ne dođe do svakog pojedinačnog domaćinstva. Izvođač radova na izgradnji sekundarne mreže dužan je izgraditi mrežu kućnih priključaka i čišćenje i zatvarenje postojećih septičkih jama", kaže Marković.
Mještani koji ne iskoriste ovu mogućnost biće prinuđeni da se naknadno priključe po komercijalnoj, daleko višoj cijeni, ili da ispoštuju veoma stroge kriterijume i standarde koje bi kontrolisala sanitarna i ekološka inspekcija s obzirom na činjenicu da se u naselju Tukovi nalazi izvorište vode kojim se snabdijeva grad.
"Mještani će morati prvo očistiti i zatvoriti postojeće jame, napraviti nove jame sa šahtovima i ugraditi prečistače. Ti prečistači su veoma skupi, kao i njihovo održavanje, koje košta mnogo više od ovih 900 KM", naveo je Marković.
On je istakao da su održani brojni zborovi u Mjesnoj zajednici Tukovi da bi se mještani upoznali o detaljima projekta, te da se većina građana odlučila za povoljniju opciju.
"Oni treba da uplate 900 KM na račun gradske uprave i da popune zahtjev za priključak i podnesu ga bilo u gradskoj upravi bilo u preduzeću `Vodovod`. Domaćinstva koja imaju bar jednog zaposlenog člana imaju mogućnost da u NLB Razvojnoj banci dobiju namjenski kredit sa rokom otplate od jedne do tri godine", pojasnio je Marković.
Gradska uprava i "Prijedorputevi" su 23. decembra potpisali ugovor o izgradnji 29 kilometara sekundarne kanalizacione mreže u naselju Tukovi čija je vrijednost 3,9 miliona KM, a rok za izvođenje radova je 15 mjeseci.
U primarnu kanalizacionu mrežu u naselju Tukovi uloženo je 5,2 miliona KM, a izgradnja sekundarne mreže dio je projekta vodosnabdijevanja i kanalizacije vrijednog 16.106.000 evra koji će biti realizovan do 2015. godine.
Kreditom EIB-a finansira se 50 odsto projekta ili 8.053.000 evra, grant i bilateralna sredstva čine 35 odsto ili 5.637.100 evra, a tekuća ulaganja lokalne zajednice 15 odsto ili 2.415.900 evra.
Kredit EIB-a ima kamatu koja ne prelazi dva odsto, grejs period sedam godina, a rok otplate 20 godina.
SRNA